Politike Rajoni

Vetëvendosja me peticion për mbajtjen e zgjedhjeve

Lëvizja Vetëvendosje do të nisë një peticion online për mbajtjen e zgjedhjeve. Kjo pas vendimit të marra nga Gjykata Kushtetuese që i jep të drejtë presidentit Thaçi për të mandatuar Avdullah Hotin për formimin e qeverisë së re.

Kështu tha sekretarja e VV-së, Vlora Haxhimehmedi në një konferencë për media.

“Edhe gjatë të këtyre ditëve të pandemisë kur shumica e kishin hallin e virusit, njerëzve qeveria Kurti ua ktheu shpresën. Arritjet e mëdha dhe çkapja e shtetit po u pengon atyre që e quan shtetin në rrënim. Për këtë veprim antipopullor arritën të marrin edhe vendimin antidemokratik. Peticionin do ta kemi online, po ashtu të printuar në zyrat e LVV-së nga dita e hënë. Zgjedhjet janë e vetmja rrugë për të dalë në ngërçi”, tha ajo.