Bota Lajme

Vaksina kundër COVID-19, lajm i rëndësishëm nga Gjermania

Gjermania ka miratuar testet e para klinike të vaksinës njerëzore kundër koronavirusit.

Një test klinik i një vaksine kundër Covid-19 është miratuar në Gjermani, thotë Instituti Federativ i vendit për vaksinat, raporton The Guardian, transmeton lajmi.net.

Në pjesën e parë të provës, 200 persona të shëndetshëm të moshës mes 18 dhe 55 vjeç do të marrin disa variante të vaksinës.

Vaksina kandidate është prodhuar nga firma bioteknike BioNTech, dhe është një vaksinë ARN.

Gjermania ka regjistruar 2.237 teste të reja pozitive gjatë ditës së kaluar, treguan numrat zyrtarë të mërkurën, raporton Bbc, transmeton lajmi.net.

Numri i përgjithshëm zyrtar i rasteve me koronavirus tani është 145.694, megjithëse rreth dy të tretat e tyre tashmë janë rikuperuar.

Rritja ditore shënon një ditë të dytë radhazi të infeksioneve të reja, transmeton lajmi.net.

Në fillim të kësaj jave, vendi lehtësoi disa nga masat e tij të bllokimit, duke lejuar që dyqanet më të vogla të hapeshin dhe disa klasa shkollore të rinisnin.

Numri i vdekjeve të raportuara u rrit me 281 në 4,879. /Lajmi.net/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *