Një tërmet me magnitudë 6.0 ka goditur një zonë të Turqisë perëndimore pranë qytetit të Duzce, rreth 210 km (130 milje) në lindje të qytetit më të madh të Turqisë, Stambollit.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, lëkundjet ishin mjaft të forta për t’u ndjerë në Stamboll dhe kryeqytetin Ankara.

Të paktën 35 persona u lënduan, thonë zyrtarët.

Ministri i Brendshëm turk, Suleyman Soylu tha se nuk kishte asnjë informacion për humbje jete.

Por më vonë agjencia turke e fatkeqësive tha se 32 ishin plagosur në Duzce, një në Stamboll, një në Zonguldak në bregun e Detit të Zi dhe një në Bolu, në juglindje