Të paktën 17 persona u vranë dhe 40 u plagosën në një të shtënë nga talebanët në Kabul, e cila, sipas raporteve të mediave, po festonte pushtimin e territoreve afgane.

Agjencia e lajmeve aljazeera raporton për “të shtënat festive”, por informacione të ndryshme jepen nga mediat lokale për arsyet e të shtënave.

Një arsye është ardhja përfundimtare e udhëheqësit suprem të talebanëve Hibatullah Akhundzad, ndërsa media të tjera thonë se talebanët kanë festuar marrjen e supozuar të Panjshir, territori i vetëm në Afganistan që nuk është nën sundimin e tyre dhe ku ka rezistencë.

Luftimet kanë vazhduar për ca kohë në vijën e fundit të rezistencës, dhe talebanët kanë raportuar marrjen e këtij territori gjithashtu.

Sidoqoftë, Ahmad Massoud, i cili mban këtë luginë, hodhi poshtë pretendimet e talebanëve.

Ndërkohë, zëdhënësi i talebanëve Zabihullah Mujahid u bëri thirrje të gjithëve që të ndalojnë të shtënat në ajër.

https://twitter.com/alibomaye/status/1433831152477945862?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1433831152477945862%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Ftelegrafi.com%2Fte-shtenat-arme-ne-ajer-marrin-jete-ne-kabul-te-pakten-17-te-vdekur%2F

By I ZH