Autori i sulmit, i cili vrau dy persona dhe plagosi pesë persona në Roman Sur Iser, në juglindje të Francës, është një migrant nga Sudani dhe është arrestuar me dyshimin për një sulm terrorist dhe vrasje në lidhje me një akt terrorist.
Dje, një burrë me qëllim terrorist vrau dy dhe plagosi pesë persona, tha Ministri i Brendshëm Christoph Castaner.
Sulmuesi goditi me thikë disa persona në dyqan dhe në rrugë gjatë ditës para se të arrestohej, tha ministri.
Mbrëmë, gjyqësori francez hapi një hetim për vrasjet në lidhje me aktin terrorist.
Elementët e parë të hetimit mbi autorin e sulmit tregojnë se ai ishte një sudanez i lindur në 1987.
Një kontroll në shtëpinë e tij u gjet dokumente me konotime fetare, në të cilat sulmuesi u ankua posaçërisht për jetën e jobesimtarëve në vend, thanë prokurorët.
Autori thuhet se quhet Abdullah A.O. dhe më 29 qershor 2017, ai mori statusin e refugjatit me leje qëndrimi 10-vjeçare në Francë në korrik të atij viti. Autori i sulmit është i panjohur për policinë franceze dhe evropiane. /BiMedia/

By I ZH

Leave a Reply