Në Spanjë është rritur numri i viktimave nga koronavirusi, por norma e infektimeve të reja është duke u stabiluzuar, thanë autoritetet.

Rastet e konfirmuara me Covid-19, sëmundjen që e shkakton koronavirusi, janë rritur në 64,059, apo për 14 për qind krahasuar me të enjten kur janë rritur për 18 për qind, apo me të mërkurën kur janë rritur për 20 për qind.

Në 24 orët e fundit, 769 njerëz kanë vdekur, duke e çuar në 4,858 numrin total të vitimave në Spanjë.

Spanja, vendi i dytë i goditur më së keqi nga koronavirusi në Evropë – pas Italisë – e ka zgjatur gjendjen e jashtëzakonshme deri më 12 prill, duke lënë në fuqi kufizimin e lëvizjes së njerëzve dhe mbylljen e shumicës së dyqaneve dhe bizneseve.

Shefi i emergjencave shëndetësore në Spanjë, Fernando Simon, tha se masat e kuizimit kanë treguar se kanë efekt.

Ushtria spanjolle ka pastruar spitalet dhe ambientet tjera, si dhe rreth 900 shtëpi pleqsh, ku raportohet se janë regjistruar së paku 1,517 vdekje.

By I ZH

Leave a Reply