Gjermania ka njoftuar rritjen e numrit të vdekjeve nga koronavirusi.

Infeksionet janë rritur me shpejtësi në Gjermani dhe tani instituti i shëndetit publik Robert Koch thotë se numri i të vdekurve ka arritur në 1.017, duke arritur 145 në 24 orët e fundit, raporton BBC, transmeton lajmi.net.

Numri i konfirmuar i çështjeve është 6,714 deri 79,696, thotë RKI.

Ndërkohë, Universiteti Johns Hopkins në SH.B.A. thotë se infeksionet gjermane janë afër 85,000, gjë që do ta vinte Gjermaninë më të lartë se sa rastet e deklaruara zyrtarisht në Kinë.

Bavaria në jug ka numrin më të madh të rasteve, me 146.5 për çdo 100,000 banorë, sipas agjencisë së lajmeve DPA. /Lajmi.net/

By I ZH

Leave a Reply