Princi Harry ka thyer heshtjen dhe ka treguar se pse nuk e ka veshur uniformën ushtarake për funeralin e Mbretëreshës Elizabeth II.

Një zëdhënës i Sussex tha se “Princi Harry do të veshë një kostum normal gjatë ngjarjeve që nderojnë gjyshen e tij”.

“Dekada e shërbimit të tij ushtarak nuk përcaktohet nga uniforma që ai vesh dhe ne kërkojmë me respekt që fokusi të mbetet në jetën dhe trashëgiminë e Madhërisë së Saj, Mbretëreshës Elizabeth II”, sipas komentatorit mbretëror dhe autorit Omid Scobie.

Lexo poashtu: Pse kishte dy makina në kortezhin mbretëror?

Dje u raportua se si Princit Harry thuhet se iu mohua mundësia për të veshur uniformën ushtarake ndërsa mban zi për Mbretëreshën, edhe pse xhaxhai i tij i turpëruar, Princi Andrew do të lejohet ta bëjë këtë, raporton themirror.

Vetëm anëtarët mbretërorë që punojnë – të cilët Harry dhe Andrew nuk janë – lejohen të vishen me uniformë në pesë raste ceremoniale.

Këto janë shërbimi i Katedrales së Shën Giles në Edinburg, i cili u zhvillua më herët ku Andrew veshi një kostum normal dhe procesioni i arkivolit në Westminster Hall, funerali në Westminster Abbey dhe shërbimi i përkushtimit në Windsor.

Megjithatë, Andrew, i cili u largua nga jeta publike pas zemërimit për miqësinë me miliarderin pedofil, Jeffrey Epstein dhe më vonë iu hoqën titujt e nderit, do të jetë i veshur me uniformë për vigjiljen e fundit rreth arkivolit të Mbretëreshës gjatë vendosjes në Westminster Hall.

Atij i lejohet ta veshë atë si një shenjë respekti të veçantë për nënën e tij të – por jo në raste të tjera.

Ka të ngjarë të jetë një goditje e hidhur për ish-ushtarin Harry, i cili është krenar për punën në forcat ushtarake dhe i cili u pikëllua pasi iu hoq rolet e nderit ushtarak, përfshirë Kapitenin e Përgjithshëm të Marinsave Mbretërore nga Mbretëresha pas Megxit.

Një burim konfirmoi se Harry – grada e të cilit është kapiten – nuk do të ishte në uniformë për asnjë ngjarje.

Harry humbi titujt e nderit ushtarak pasi vendosi të tërhiqej si anëtar i lartë mbretëror me gruan Meghan në vitin 2020.

Në funeralin e Dukës së Edinburgut në prill të vitit 2021, çështja e uniformës u trajtua nga Mbretëresha e cila vendosi që asnjë anëtar i familjes mbretërore të mos vishte uniformë. Ishte një thyerje e traditës, por e parë si zgjidhja më elokuente për një mori problemesh.