Kina ka zbutur masat e izolimit pas zbehjes së përhapjes së koronavirusit, por vendet turistike janë mbushur me njerëz.

Një numër i madh njerëzish u mblodhën në vendet e njohura të turistëve dhe qytetet kryesore në Kinë gjatë fundjavës së festave të vendit, megjithë paralajmërimet e autoriteteve shëndetësore se rreziku i paraqitur nga pandemia e koronavirusit mbetet shumë larg, raporton CNN, transmeton lajmi.net.

Pamjet nga parku malor Huangshan në provincën Anhui të shtunën 4 prill treguan mijëra njerëz së bashku, shumë të veshur me maska ​​për fytyrën, të etur për të provuar një ambient të shkëlqyeshëm jashtë, pas disa muajsh kufizimesh në udhëtime dhe masa të rrepta bllokimi.

I tillë ishte nxitimi për të hyrë në vendin e njohur turistik, që në orën 7.48 të mëngjesit, autoritetet ndërmorën hapin e pazakontë të lëshimit të një njoftimi ku deklaruan se parku kishte arritur në 20,000 personat e tij çdo ditë dhe nuk do të pranonte më vizitorë, sipas medias shtetërore Global Times.

Ndërkohë në Shanghai, uji i famshëm i Bund u mbush edhe një herë me blerës dhe turistë, pas disa javësh që ishte afër shkretëtirës. Shumë nga restorantet e qytetit që ishin mbyllur vetëm disa ditë më parë gjithashtu dukej se po bënin një tregti të shpejtë, me disa që kërkonin rezerva për të hyrë. 

By I ZH

Leave a Reply