Politike Rajoni

Bullgaria kushtëzon bisedimet për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në BE

Bullgaria po kërkon mbështetje nga Bashkimi Evropian, që në kuadër të kornizës negociuese mes Maqedonisë së Veriut dhe BE-së, të futet edhe Marrëveshja për fqinjësi të mirë, që dy shtetet e nënshkruan në vitin 2017. “Marrëveshja bilaterale mes Shkupit dhe Sofjes për fqinjësi të mirë duhet të jetë pjesë e kornizës negocuese për anëtarësimin e […]

Politike Rajoni

Protesta e naftëtarëve të Ballshit, Hajdari: S’ka kush t’i mbrojë, qeveria dhe opozita heshtin

Pas rikthimit nga pushimet, ditën e sotme po zhvillohet seanca e dytë parlamentare. Teksa mori fjalën në Kuvend, Rudina Hajdari u ndal te protesta e naftëtarëve të Ballshit, duke u shprehur se është një turp për politikën shqiptare që hesht, ndërkohë që ata punëtorë po kërkojnë pagat për të mbajtur familjet e tyre. “Dua të […]

Rajoni

Kosovë, policia bashkë me FBI arrestojnë tre persona për krime kibernetike

Policia e Kosovës në bashkëpunime me FBI dhe në mbështetje të Prokurorisë së Shtetit kanë arrestuar tre persona të dyshuar për krime kibernetike. Sektori për Hetime të Krimeve Kibernetike në Policinë e Kosovës, pas një hetimi të gjatë dhe në bashkëpunim me autoritetet e ShBA-së, konkretisht me FBI-në si dhe në mbështetje të Prokurorit të […]

Rajoni

Naftëtarët në protestë para MIE, ndërhyn policia

Mblidhen për të protestuar përpara Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë naftëtarët e Ballshit. Naftëtarët kanë treguan se kanë 20 paga të pamarra dhe 11 muaj pa punë, ndërsa gjendja e tyre ekonomike vijon të vështirësohet. Ata shprehen se protestat dhe manifestimet nuk janë dëgjuar dhe se situate është bërë e padurueshme. Forcat e policisë kanë […]

Kronika Vendi

Arrestohet 40 vjeçari, dyshohet për disa vjedhje në rajonin e Tearcës

Gjatë ditës së djeshme diku rreth orës 17 e 15 minuta, në rrugën regjionale Tetovë-Jazincë, afër fshatit Xhepçisht të Tetovës, pjesëtarët e policisë të SPB-Tetovë e kanë arrestuar 40-vjeçarin J.H. nga Xhepçishti, për shkak të dyshimit se i njëjti ka hyrë me forcë dhe ka kryer disa vjedhje dhe dëmtime në rajonin e Tearcës. Pas […]

Vendi

Vazhdon gjykimi për dhunën para Komunës Qendër

Në Gjykatën themelore penale në Shkup sot vazhdon gjykimi për dhunën para Komunës Qendër në qershor të vitit 2013. Seanca e mëparshme u mbajt më 17 gusht, gjykimi u shty për shkak të ndryshimit të avokatit të njërit prej të akuzuarve, i cili kërkoi gjykata të realizojë hapësirë për t’u njohur me lëndën.Procesin e udhëheqë […]

Rajoni

Në Zagreb 49 fëmijë të infektuar me Kovid-19

Në Zagreb, 49 fëmijë në institucionet arsimore janë infektuar me koronavirusin e ri. Sipas Sektorit urban për arsim, dy fëmijë nga kopshtet dhe tetë të punësuar janë infektuar me virusin. Njëmbëdhjetë fëmijë dhe gjashtë të punësuar janë infektuar në shkollat fillore, ndërsa 206 nxënës janë në vetë-izolim. Në shkollat e mesme 36 nxënës janë të […]

Vendi

Nënat e fëmijëve deri në gjashtë vjet në protestë, Filipçe thotë se me virusin do të jetojmë edhe në vitin 2021

Nënat e fëmijëve deri në gjashtë vjet për sot paralajmëruan protestë për shkak të vendimit që t’u ndërpritet pushimi i lindjes dhe të kthehen në punë në vendet e tyre të punës. Njëherësh, në pajtim me vendimin qeveritar duhet të kthehen në punë më 23 shtator. Ato kërkojnë t’u vazhdohet pushimi i lindjes deri në […]