Bota Koronavirus

Numri i të shëruarve nga koronavirusi në nivel global ka kaluar në mbi 600 mijë

Më se 161 mijë njerëz kanë vdekur si pasojë e koronavirusit, derisa 2.34 milionë janë të infektuar, por bëhet se e ditur se ka kaluar në mbi 600 mijë numri i të shëruarve në nivel global.

Sipas të dhënave ekzekutuese të përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins me qendër në Shtetet e Bashkuara, në të gjithë globin janë 602,793 persona që u rikuperuan nga kjo sëmundje.

Deri më tani, më së shumti të shëruar nga në Gjermani, ku raportohet se 88 mijë pacientë janë rikuperuar.

Kina e ndjekë Gjermaninë me 77,681, në Spanja që është një prej shteteve më të goditur nga koronavirusi, por numri i të shëruarve është i kënaqshëm, pasi raportohet se 77,357 të prekur janë shëruar, transmeton Telegrafi.

Shtetet e Bashkuara që aktualisht kryeson si nga vdekjet globale, ashtu edhe me rastet, me 39,090 viktima dhe 735,287 të sëmurë – ka 66,819 të rikuperuar deri më tani.

Në të njëjtën kohë, numri i të shëruarve në Iran ka arritur në 55,987, ndërsa janë testuar për koronavirus më se 330 mijë banorë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *