Gjermania tani ka më shumë njerëz të shëruar nga koronavirusi sesa raste aktive, kanë thënë zyrtarët.

Në 24 orët e fundit, janë regjistruar 2,537 raste pozitive, duke e rritur në 127,854 numrin total të të prekurve nga sëmundja Covid-19, që shkakton koronavirusi.

Kjo është shifra e katërt më e madhe e të infektuarve në Evropë, mirëpo mbi 50 për qind e tyre janë shëruar.

Në Spanjë 37 për qind e 166,831 personave të infektuar janë shëruar, në Itali 22 për qind e 156,363 të prekurve dhe në Francë 21 për qind e 133,670 personave të sëmurë.

Në Mbretërinë e Bashkuar, 85,208 persona kanë rezultuar pozitivë, mirëpo vetëm 0.3 për qind janë shëruar.

Gjermania ka edhe shkallën më të ulët të mortalitetit, e cila i është atribuuar numrit të madh të testimeve, pasi në mesin e të infektuarve ka pacientë me simptoma të lehta.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe zyrtarë të lartë shtetërorë do të takohen të hënën për të diskutuar mundësitë e lirimit të masave të izolimit./REL/

By I ZH

Leave a Reply