Vetëm disa orë pasi i shpalli luftë kibernetike Rusisë, grupi i hakerëve Anonymous ka fituar një fitore të rëndësishme.

Ata arritën të shkelin bazën e të dhënave të Ministrisë së Mbrojtjes së Rusisë dhe e postuan atë në internet që ta shohë bota. Ndër informacionet janë emailet, fjalëkalimet dhe numrat e telefonit. Grupi shkroi në Twitter: “Hakerë në mbarë botën: synoni Rusinë në emër të #anonimëve, bëjini të ditur se nuk falim, nuk harrojmë. Anonymous zotëron gjithmonë fashistët.

Këtë mëngjes, ata gjithashtu njoftuan se kishin zbuluar një sasi të madhe emailesh – me vlerë 200 gigabajt – nga prodhuesi bjellorus i armëve Tetraedr. Ata pretendojnë se kompania i ka ofruar Putinit mbështetje logjistike në pushtim. Kolektivi Anonymous i është përgjigjur thirrjes së Ukrainës për hakerat që të sulmojnë dhe tani po merr pjesë në sulmet me spam dhe malware kundër Rusisë, ato të listuara në bazën e të dhënave.

Ata tashmë kanë arritur të heqin disa nga faqet kryesore të internetit të propagandës në vend. Në anën tjetër të medaljes, një grup i krimit kibernetik me bazë në Rusi është zotuar të sulmojë armiqtë e Kremlinit nëse ata i përgjigjen pushtimit të Ukrainës. Grupi Conti tha se po shpallte ‘mbështetjen e plotë’ për qeverinë e Presidentit Vladimir Putin.

Ata thanë: “Nëse dikush do të vendosë të organizojë një sulm kibernetik ose ndonjë aktivitet luftarak kundër Rusisë, ne do të përdorim të gjitha burimet tona të mundshme për të goditur infrastrukturat kritike të një armiku”. Ukraina është goditur nga ndërhyrjet dixhitale dhe sulmet e mohimit të shërbimit si në prag dhe gjatë pushtimit rus./alsat.