Italia pritet të vazhdojë masat e bllokimit edhe për disa javë të tjera.

Kryeministri italian Giuseppe Conte pritet që sot të njoftojë një shtrirje të masave të reja të bllokimit të vendit, gjatë një adresimi publik.

Conte mbajti një telefonatë me përfaqësuesit e bashkimit italian të enjten dhe shpjegoi se vendi nuk ishte ende gati për të lehtësuar kufizimet, tha Christian Ferrari, presidenti i sindikatës së punës CGIL në rajonin verilindor të Venetos, i cili ishte i pranishëm në thirrje, i tha CNN të premten, transmeton lajmi.net.

Sipas Ferrari, Conte tha që zgjatja do të vazhdonte deri më 3 maj me vetëm disa përjashtime të bizneseve që lejoheshin të rihapnin pak më shpejt. Conte vazhdoi t’u tregojë përfaqësuesve të sindikatës se kjo ishte mënyra e vetme për të mbrojtur shëndetin publik në Itali.

Kryeministri italian pritet t’i drejtohet vendit të premten, tha një burim zyrtar i qeverisë për CNN. Burimi nuk pranoi të komentojë nëse Conte do të njoftonte një zgjatje të masave të bllokimit. /Lajmi.net/

By I ZH

Leave a Reply