Një ekip i filmit rus janë kthyer në Tokë pasi përfunduan skenat për filmin e parë të xhiruar në hapësirë. Klim Shipenko dhe aktorja Yulia Peresild u larguan nga Stacioni Hapësinor Ndërkombëtar dhe zbarkuan në Kazakistan – për t’u takuar nga një ekuipazh që filmonte skena të takimit. Xhirimet e ISS nuk ishin pa dramë – të përshtatshme për një film të quajtur Sfida. Të Premten ISS u prit papritur pas një defekti në goditjet e tij, duke ndaluar xhirimet. Nuk mendohej se ishte pjesë e skenarit. Në një cicërimë lamtumire nga ISS, Peresild tregoi një model flokësh pa peshë që ka të ngjarë të pengojë çdo teoricien konspirative që mendojnë se e gjitha është qëlluar në Tokë: Filmi ka qenë në llojin e vet të garës hapësinore – me Tom Cruise. Ai me sa duket është pjesë e një projekti xhirues në Hollivud në hapësirë ​​që përfshin NASA dhe SpaceX të Elon Musk. Moduli që mbart Peresild dhe Shipenko, së bashku me kozmonautin Oleg Novitskiy, u hodhën me parashutë në Tokë rreth drekës të dielën në stepën e Kazakistanit. Largimi i tyre nuk u vonua nga defekti i së Premtes, i cili rezultoi në humbjen e kontrollit të pozicionimit për rreth gjysmë ore.

©Roscosmos

Nuk ishte takimi i vetëm i afërt i ekuipazhit me prishjen e teknologjisë. Me mbërritjen më 5 tetor, sistemi automatik i ankorimit Kurs të Soyuz dështoi dhe komandantit iu desh të kalonte në kontrollin manual. Aktori dhe regjisori tani do të çohen në bazën stërvitore të Qytetit Star të Rusisë për një rehabilitim 10-ditor, që është dy ditë më pak se sa qëndrimi i tyre aktual në hapësirë. Komploti i Sfidës nuk është detajuar, por pjesa në ISS duket se është ajo e një mjeku – personazhi i Peresild – që operon mbi një kozmonaut të sëmurë (Novitskiy, në një rol kameo) gjendja mjekësore e të cilit nënkupton se ai nuk mund të trajtohet në Tokë. Filmi artistik është ideja e kreut të agjencisë hapësinore Roscosmos, i cili në një moment shkarkoi kreun e misioneve të ekuipazhit me radhë mbi projektin. Sergei Krikalev, një veteran i misioneve hapësinore, e mori punën disa ditë më vonë mes zemërimit të përhapur ndaj shkarkimit të tij.

By admin