Teknologji

WhatsApp: Në cilët telefona aplikacioni do të ndalojë së punuari nga Nëntori?

Si aplikacioni më i popullarizuar i mesazheve në botë, është e sigurt të thuhet se të gjithë ne jemi pak të varur nga WhatsApp. Platforma në pronësi të Facebook ka parë një sërë karakteristikash të reja të integruara kohët e fundit, përfshirë mesazhe vetë-shkatërruese që zhduken pasi të shikohen një herë-një koncept i ngjashëm me […]

Teknologji

Cilët mund të jenë hapat e ardhshëm në “vallëzimin diplomatik” për TikTok-un

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka thënë se nuk po planifikon të zgjasë një afat që i ka dhënë kompanisë kineze ByteDance, për shitjen e aplikacionit TikTok. Procesi është zhytur në pasiguri. Trump ka thënë vazhdimisht se afati i fundit për shitjen e aplikacionit për video të shkurtra është 15 shtatori, megjithëse data […]

Teknologji

Facebook dhe Instagram më afër bashkimit, një opsion i ri po testohet

Një hap tjetër është ndërmarrë për bashkimin e Facebook dhe Instagram. Përdoruesit e rrjetit social Instagram kanë qenë në gjendje të ndajnë përmbajtjen e tyre në llogarinë e tyre në Facebook për disa kohë. Asnjë hap tjetër nuk është ndërmarrë për bashkimin e dy platformave. Disa përdorues kanë vërejtur se, duke shfletuar në Facebook, ata […]

Teknologji

Apple bllokon edhe Facebook

Apple bllokoi një përditësim nga Facebook i cili informon përdoruesit se Apple merr një komision prej 30% nga blerjet brenda aplikacioneve bëri të ditur rrjeti social. Sipas Apple, përditësimi ka shkelur rregullat e App Store duke u treguar përdoruesve informacione të parëndësishme. Rrjeti social lançoi një opsion të ri për blerjen e biletave për eventet […]

Teknologji

Samsung mund të sjellë telefon inteligjent të lirë dhe të palosshëm

Qysh në shtator, prodhuesi mund të paraqet një celular të palosshëm që është dukshëm më i lirë se pajisjet e mëparshme. Telefonat inteligjentë me një ekran të palosshëm deri më tani kanë qenë një ‘treg i nxehtë’. Një nga arsyet kryesore është ndoshta çmimi veçanërisht i lartë. Telefoni celular më i lirë i palosshëm është […]

Teknologji

Internet Explorer shkon në histori

Internet Explorer nuk do të ekzistojë më. Microsoft njoftoi se “browser”-i 25-vjeçar do të zhduket nga interneti në 17 gusht të vitit 2021. Gjiganti i teknologjisë e dha lajmin me anë të një postimi në blog, duke theksuar se stafi i Microsoft nuk do të sjellë të reja për Internet Explorer 11 duke nisur nga […]

Teknologji

TikTok kërcënon me veprime ligjore pas vendimit të Trump

Trump ka kërcënuar se do ta ndalojë krejtësisht TikTok-unë në SHBA, për shkak të rrezikut që përbën ky aplikacion kinez për sigurinë nacionale. Nga aplikacioni TikTok kanë deklaruar se do të ndërmarrin masa ligjore kundër Shteteve të Bashkuara të Amerikës, pasi Donald Trump urdhëroi firmat amerikane të ndalojnë së bëri biznes me aplikacionin kinez, njofton […]