Shëndetësi

5 ushqime të përditshme që dobësojnë imunitetin

Gjumi i mirë, aktiviteti fizik dhe ushqyerja e shëndetshme janë tre shtyllat kryesore të sistemit imunitar.i cili është thelbësor për shëndetin e organizmit. Ushqyerja është një faktor kyç për dobësimin dhe forcën e sistemit imunitar. Ushqime të caktuara mund t’i vijnë në ndihmë imunitetit, ndërsa të tjera jo vetëm që ia vështirësojnë punën atij por […]

Shëndetësi

Shenja që tregojnë se arteriet tuaja janë të bllokuara dhe duhet të shkoni menjëherë tek mjeku

Disa nga shenjat që tregojnë shumë në lidhje me arteriet tuaja. Nëse qarkullimi juaj i gjakut nuk po funksionon siç duhet, kjo mund të shkaktojë probleme me shëndetin në përgjithësi dhe nëse ky problem nuk adresohet, mund t’ju vendosë para një rreziku shëndetësor. Disa arsye pse mund të përballeni me një problem të tillë janë: […]

Bota Shëndetësi

OBSH: Nuk ka garanci se do të ketë vaksinë kundër Covid-19

Nuk ka garanci se shkencëtarët do të mund të zbulojnë një vaksinë efektive kundër Covid-19, sëmundjes që e shkakton koronavirusi, tha të enjten kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus. Duke folur para Komitetit për Shëndetësi të Parlamentit Evropian, Tedros tha se edhe nëse vaksina zbulohet, ajo me gjasë nuk do të jetë […]

Shëndetësi

Si e dëmton stresi zemrën?

Studiuesit dhe mjekët ka kohë që dyshojnë se stresi shkakton dëme fizike, por nuk ka pasur ende fakte bindëse që e lidhin stresin me goditjet e zemrës, për shembull, apo me sëmundje të tjera. Një nga shkaqet kryesore është se stresi është një element shumë personal dhe shpeshherë shumë i ndryshueshëm dhe i padefinueshëm. Vetëm […]

Bota Shëndetësi

OBSH: Asimptomatikët nuk e përhapin koronavirusin

Studiues e virologë italiane zbuluan se asimptomatikët nga COVID-19 nuk intefktonin persona të tjerë. Së fundmi kjo është konfirmuar dhe nga udhëheqësja teknike e OBSH-së për koronavirusin, Maria Van Kerkhove. “Është shumë shumë e rrallë që një person asimptomatik të transmetojë virusin tek të tjerët”- tha epidemiologia Maria Van Kerkhove. Ajo përsëriti se koronavirusi përhapet përmes […]

Shëndetësi

Dr.Imeri: Kanceri i gjirit dhe Covid 19

Shkruan: Dr. Argjend Imeri Kanceri i gjirit dhe COVID – 19 COVID 19, Sëmundja me virusin korona nga viti 2019 (Coronavirus disease -COVID-19), është sëmundje e re shkaktuar nga virus i ri korona, i ashtuquajtur SARS-nCoV-2, virus nga familja koronvirus, që për herë të parë u zbuluanë Kinë, në dhjetor të vitit 2019. Shumica e […]