Shëndetësi

“Koronavirusi do të jetë një problem që do të na shoqërojë për disa dimra të ardhshëm”

Megjithë programet e vaksinimit, me shumë mundësi, Covid-19 do të jetë një problem që do të na shoqërojë për disa dimra të ardhshëm, deklaroi shefi i mjekësisë angleze, Chris Whitty. “Kjo është diçka që ne do duhet ta përballojmë për një kohë të gjatë dhe, sipas mendimit tim, ka të ngjarë të jetë një problem […]

Shëndetësi

Koronavirusi mund të shkaktojë rënien e flokëve? Do ‘shtangeni’ nga ajo që zbuloi studimi më i fundit në Kinë

Çdo ditë e më shumë, po shtohen simptomat e pandemisë së koronavirusit, duke pasur parasysh edhe shtimin e varianteve të reja të virusit. Një ndër simptomat kryesore kanë qenë lodhja, humbja e nuhatjes dhe dhimbja e kraharorit. Por është ngritur një pikëpyetje nëse edhe rënia e flokëve është një nga simptomat e koronavirusit. Sipas një […]

Shëndetësi

Shtohen variantet e reja të COVID-19 në Evropë, shtetet ndërmarrin masa

Vendet e Evropës Qendrore kanë paralajmëruar për një rritje të COVID-19 të premten për shkak të zbulimit të varianteve të reja. Rajoni, i cili përfshin vende të tilla si Republika Çeke, Hungaria, Polonia dhe Sllovakia filloi të goditej rëndë kur vala e dytë e infeksionit u shpalos në të gjithë kontinentin e vjetër. Të premten […]

Shëndetësi

Pse është e mundur të dalim pozitivë për koronavirus edhe pas vaksinimit?

Vaksina kundër COVID-19 nuk siguron mbrojtje të plotë ose të menjëhershme, që do të thotë se akoma është e mundur të infektoheni dhe të dilni pozitiv për koronavirusin. Sipas Qendrës Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), duhen disa ditë, deri në disa javë që vaksina të fillojë të funksionojë në trup, shkruan REL. […]

Shëndetësi

“Varianti britanik i koronavirusit me shumë gjasë do të përfshijë botën”

Varianti i koronavirusit i gjetur në Kent mund të bëhet lloji dominues në botës, ka parashikuar shefja e Programit të Mbikëqyrjes Gjenetike të Mbretërisë së Bashkuar. Sharon Peacock tha për BBC se varianti i ri ka “përfshirë vendin” dhe “me shumë gjasë do të përfshijë botën”. Varianti Kent u zbulua për herë të parë në shtator të […]

Shëndetësi

Studim i ri, ja për sa muaj jeni të mbrojtur nga infektimi i dytë nëse jeni shëruar nga COVID-19

Një studim i ri nga Britania e Madhe ka rezultuar se pacientët e shëruar nga COVID-19 krijojnë antitrupa të mjaftueshme për t’u mbrojtur nga një infektim i ri për gjashtë muaj. Shumica dërrmuese e njerëzve që infektohen me koronavirus zhvillojnë antitrupa që mund t’i ndihmojnë në mbrojtjen e tyre kundër ri-infektimit për të paktën gjashtë […]

Shëndetësi

Pse mund të infektoheni dhe pse jeni vaksinuar? Ja çfarë thotë studimi për efektshmërinë e tyre

Asnjë vaksinë ndaj Covid-19 nuk mund të mbrojë plotësisht apo menjëherë, që do të thotë se është akoma e mundur të infektoheni. Kemi dëgjuar shumë raste në botë ku njerëz të ndryshëm kanë rezultuar pozitiv dhe pasi kanë marrë dy dozat e vaksinave antiCovid. Sipas medieve të huaja ndikojnë disa faktorë që një person të […]

Shëndetësi

A ndikon Covid-19 në pjellorinë mashkullore? Ekspertët bëjnë thirrje për kujdes pas gjetjeve të fundit

Rastet e rënda të Covid-19 mund të ndikojnë në cilësinë e spermës së një burri, duke ndikuar kështu ndoshta në pjellorinë e tij, sipas një studimi të ri të botuar të enjten në revistën Reproduccion. “Ky raport ofron provat e para të drejtpërdrejta deri më tani se infeksioni COVID-19 dëmton cilësinë e spermës dhe potencialin […]

Shëndetësi

Ballafaqim faktesh: Cilat medikamente ndihmojnë ndaj koronavirusit dhe cilat jo?

Gjatë javëve të fundit disa medikamente dhe solucioine tërhoqën vëmendjen në luftën kundër koronavirusit. Por jo të gjitha e përmbushin shpresën për të qenë ilaçi magjik. Disa fakte lidhur me disa prej tyre. Çfarë ka efekt: Avigan – mund ta shkurtojë sëmundjen nga koronavirusi. Ky medikament japonez kundër gripit që përmban lëndën Favilavir fillimisht në […]