Lajme Vendi

Ende i lartë numri i rasteve të reja me Covid, ritet edhe numri i të shëruarve në 24 orët e fundit

120 të infektuar me Kovid-19, 123 të shëruar dhe katër viktima Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 954 teste dhe janë regjistruar 120 të infektuar që rezulton të jetë shifër më e vogël se ajo e pacientëve të shëruar, që është 123. Rastet e reja janë regjistruar në: Shkup-64, […]

Politike Vendi

Thaçi: Dita e zgjedhjeve është ditë e sigurtë në raport me virusin, sa të hapni fletën do të gjeni PDSH-në të parën

Dje (30 qershor) kryetari i PDSH-së, Menduh Thaçi, njëherit edhe bartës i listës në njësin zgjedhore 6, fushatën e zhvilloi me takime në disa fshatra të Komunës së Zhelinës dhe një nëndegë të Tetovës.Kreu i PDSH-së, Thaçi takimet i filloi nga fshati Çiflik i komunës së Zhelinës, nga ku para qytetarëve propozoi se PDSH në […]

Lajme Vendi

Filipçe: Nëse ka nevojë për masa restriktive, do të rekomandojmë

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipce sot deklaroi se autoritetet shëndetësore në vendin tonë këto ditë do të diskutojnë me përfaqësuesit e autoriteteve shëndetësore në Republikën e Serbisë dhe Republikën e Kosovës në lidhje me situatën me koronavirusin dhe rreziqet e mundshme për përhapjen si pasojë e hapjes së kufijve dhe qarkullimit të lirë. Filipçe theksoi […]

Kronika Vendi

Shkup, kameramani shqiptar i servisit publik TVM ndërroi jetë nga koronavirusi (FOTO)

Kameramani shqiptar i punësuar në Radio Televizionin e Maqedonisë së Veriut (RTVM) mbrëmë ka ndërruar jetë si pasojë e sëmundjes së koronavirusit. Bëhet fjalë për Shenoll Ahmetin, i cili ishte infektuar me koronavirus gjatë javës së fundit, ndërsa ditë më parë i është përkeqësuar gjendja shëndetësore dhe ka përfunduar në respirator. Lajmi është konfirmuar nga […]

Lajme Vendi

“Monstra”, dëgjohet dëshmitari i prokurorisë

Gjykimi i rastit “Monstra” duhet të përfundojë deri në shtator. Gjykata, prokuroria dhe të akuzuarit vendosën të ketë nëntë seanca të reja në të cilat do duhet të dëgjohen dëshmitë e dëshmitarëve të mbetur për vrasjen në liqenin e Smillkovës para tetë viteve. Prokuroria me dëshmitarët e saj të propozuar përfundon të premten. Janë ftuar […]

Vendi

Statistikat ditore me Covid 19

Gjatë 24 orëve të fundit prej 1140 testimeve të realizuara, 126 kanë rezultuar pozitiv me Covid-19. Sipas qyteteve: Shkup-66, Kumanovë-6, Shtip-15, Prilep-3, Tetovë-19, Strugë-2, Veles-2, Manastir-1, Kavadar-4, Gostivar-2, Probishtip-2, Shën Nikollë-1, Resnje -3. Sot, Instituti i Shëndetit Publik ka regjistruar 48 pacientë të rikuperuar. Sipas qyteteteve: Shkup-43, Stip-1, Manastir-1, Resen-3. Në 24 orët e fundit […]

Lajme Vendi

Neziri: Shqiptarët e Velesit do të arsimohen shqip ashtu siç i ka falur Zoti në trojet e tyre

Kandidati për deputet në njësinë e 3-të zgjedhore, Bekim Neziri ka theksuar se prioriteti i tij në të ardhmen do të jetë arsimi cilësor dhe adekuat për gjithë shqiptarët në komunën e Velesit dhe fshatrat shqiptare për rreth. Projekti i BDI-së është që gjuha shqipe të mësohet nga të gjithë qytetarët dhë në këtë mënyrë […]

Vendi

Aksion policor në Strugë, kapen mbi 100 kilogramë marijuanë

Si rezultat i hetimeve paraprake, ekipet policore në bashkëpunim me Prokurorinë Publike në Strugë mëngjesin e sotëm kanë sekuestruar mbi 100 kilogramë marijuanë në një mjet lundrues në Liqenin e Ohrit. Droga është gjetur në rrugën rajonale Strugë-Ohër, respektivisht në afërsi të vendit të quajtur “Rampa”-Strugë. Në mjetin lundrues në afërsi të bregut të Liqenit […]