Lajme Vendi

Qytetarët e Strugës nuk i respektojnë rregullat, presin rradhë në turma

Struganët kanë shkelur rregullat dhe rekomandimet e qeverisë per t’ju shmangur turmave. Para bankës, shihen qytetarë që janë gurmbulluar, duke mos mbajtur distancë me njëri tjetrin. Ne fotografi vërehen qytetarë të moshave më të vjetra, të cilët me shumë gjasa janë duke pritur për të marrë pensionet e tyre. Ne Strugë deri më tani janë […]

Lajme Vendi

Zaev: Shëndeti i qytetarëve është më i rëndësishëm

Ish-kryeministri dhe kryetar i LSDM-së Zoran Zaev, në një intervistë për Alsat ka folur rreth zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, të cilat ishin planifikuar për më 12 prill. Ai tha se për mbajtjen e zgjedhjeve ka kohë mjaftueshëm, duke theksuar se në këtë kohë më e rëndësishme është shëndeti i qytetarëve, përcjell Telegrafi Maqedoni. “Të gjitha […]

Lajme Vendi

Më 31 mars vendimi për “Titanik 3”

Një Gjykatën Penale  më 31 mars do të shpallet aktvendimi për çështjen “Titanic 3”, për parregullsitë zgjedhore të vitit 2013 në komunën Çair, të Shkupit. Të martën, më 31 mars, të pandehurit kryesor Ejup Adjimi dhe Ismet Guri do të dëgjojnë vendimet që do të merren kundrejt tyre. Kjo vjen pasi prokuroria Fatime Fetai dhe […]

Vendi

Maqedonia e Veriut bëhet zyrtarisht anëtare e NATO-s

Republika e Maqedonisë së  Veriut, sot, është bërë anëtarja më e re e NATO-s. Aleatët e NATO-s e kanë nënshkruar Protokollin e Pranimit të saj në shkurt të vitit 2019 dhe pastaj të 29 parlamentet kombëtare kanë votuar për të ratifikuar anëtarësimin. Duke folur të premten në Bruksel, sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, […]

Vendi

Zaev nuk i dorëzohet BDI-së për masat ekonomike, mbetet në qëndrimin për pagën prej 14.500 denarë

Kreu i LSDM-së Zoran Zaev, mbetet në qëndrimin që të gjithë të punësuarit nën ombrellën e shtetit të marrin pagë minimale prej 14.500 denarësh për muajin mars dhe prill. Zaev nuk tërhiqet nga propozimi, megjithëse partneri i koalicionit qeverisës BDI publikisht deklaroi se nuk pajtohet me këtë ide. Zaev më emisionin 360 Gradë në Alsat […]

Vendi

Australi, do të testohet vaksina e tuberkulozës tek 4000 punonjës shëndetësorë, për të parë nëse mund të ndihmojë në luftën kundër koronavirusit

Një vaksinë që mbron nga tuberkuloza (TB) dhe përmirëson natyrisht sistemin imunitar të një personi, është duke u testuar tek 4,000 punonjës të kujdesit shëndetësor në Australi për të parë nëse mund të mbrojë kundër koronavirusit, raporton DailyMail, transmeton BiMedia.Vaksina Bacillus Calmette-Guérin (BCG) përdoret për t’u dhënë fëmijëve imunitet ndaj tuberkulozës – një infeksion bakterial, […]

Lajme Vendi

“Reketi”, dëshmuan Fatime Fetai dhe Trajçe Pelivanov

Prokurorët e PSP-së fshehurazi dëshmojnë për rastin “Reket”. Pas dyerve të mbyllura sot në Gjykatën penale u zhvillua seanca për rastin “Reket”. Irena Frçkovska, avokatja e Katica Janevës kërkoi që nga kjo seancë të përjashtohen gazetarët. Ajo sqaroi se në gjykatë mund të shpalos sekret afarist, gjegjësisht prokurorët e PSP-së së dikurshme të flasin për […]

Vendi

Filipçe: 7 persona në gjendje të rëndë

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, gjatë konferencës për shtyp mbi gjendjen e koronavirusit sot, tha se në Klinikën Infektive janë hospitalizuar 41 pacientë, 7 janë në gjendje më kritike. 27 janë me gjendje të mesme, kurse 7 me simtome të lehta. Edhe pacientët në Shtip janë në gjendje stabile, ndërkohë janë duke u testuar 18 […]