Lajme Vendi

“Kryeministri shqiptar”, Mickoski nuk mbështet koalicion të zgjeruar me LSDM-në

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski nuk mbështet koalicion të zgjeruar me LSDM-në si kundërpërgjigje ndaj bllokut politik shqiptar për pozitën e kryeministrit. Mickoski ka shtuar se një shumicë e tillë është dëshmuar se nuk ka efekt dhe se retorika e BDI-së për kryeministrin shqiptar sa vjen e zbehet. Ai thotë se mbështet një model të […]

Vendi

Çmime të reja të energjisë elektrike në Maqedoninë e Veriut, rritet për 7.42%

Çmimin  i energjisë elektrike për familjet do të rritet me 7.42 përqind dhe do të kushtojë rreth 5.9 denarë për një kilovat\orë me tarifën e shtrenjtë, ndërsa tarifa e lirë shkon në 2.9 denarë për kilovat\orë. Presidenti i KKRE-së, Marko Bislimoski kohët e fundit kishte thënë se të gjitha kompanitë e energjisë në vend kanë […]

Vendi

Institucionet, cak i sulmeve kibernetike në Maqedoninë e Veriut

Shumë institucione të Maqedonisë së Veriut së fundmi janë bërë cak të sulmeve kibernetike. Ndërkohë që akoma nuk ka asnjë informacion zyrtar se kush qëndron pas këtyre sulmeve, ekspertët thonë se është koha e fundit për instalimin e një sistemi të sofistikuar mbrojtës në sistemin e teknologjisë informative. Së fundmi në shënjestër të sulmeve kibernetike […]

Politike Vendi Zgjedhjet 2020

Pendarovski: Mandatin do ia japë atij që do të më bindë se ka 61 deputetë

Presidenti Stevo Pendarovski ka thënë se do t’i japë mandatin për formimin e qeverisë cilitdo përfaqësues që në listat zgjedhore kanë marrë deputetë në Kuvend dhe i cili siç thotë, “do ta bind se ka shumicën prej 61 depuetë”. “Norma kushtetuese e nenit 90 për ndarjen e mandatit është e qartë – mandatin e merr […]

Vendi

Vendi jonë edhe sot ndodhet në “fazën e verdhë”, temperatura deri në 40 gradë Celsius

Vendi jonë edhe sot do të jetë në fazën e verdhë dhe alerteme temperatura që në disa pjesë të caktuara do të arrijnë 40 gradë Celsius. Mu për këtë, autoritetet kompetente apelojnë qytetarët t’i respektojnë masat për mbrojtje nga temperaturat e larta: të qëndrojnë në hapësira të mbyllura, të konsumojnë më shumë lëngje por edhe […]

Vendi

Statistikat ditore të rasteve të reja me Covid 19

Në 24 orët e fundit nga 1.325 testet e kryera, janë regjistruar 119 raste të reja të të infektuarve me Kovid-19, dhe atë: Shkup-35, Kumanovë-15, Shtip-17, Prilep-3, Tetovë-4, Strugë-3, Veles-3, Manastir-8, Ohër-3, Kavadar-2, Gostivar-8, Kriva Pallankë-1, Koçanë-1, Demir Hisar-5, Berovë-1, Sveti Nikollë-1, Kërçovë-8, Resnjë-1. Kanë ndërruar jetë 4 pacientë, tre nga Shkupi të moshës 65, […]

Vendi

KRRE me çmime të reja të rrymës dhe ngrohjes qendrore në Maqedoninë e Veriut

Komisioni rregullator për energjetikë (KRRE) nesër duhet t’i marrë vendimet për çmimin e energjisë elektrike dhe për ngrohjen qendrore për shkupjanët, të cilët do të vlejnë gjatë vitit të ardhshëm. Kryetari i KRRE-së, Marko Bislimovski paradokohe tha se të gjitha kompanitë energjetike në vend kanë kërkuar rritjen e çmimit të energjisë elektrike për shkak të […]

Vendi

Afati i fundit për të aplikuar për mbështetje financiare për kompanitë që kanë investuar gjatë pandemisë

Nesër është afati i fundit për të aplikuar në thirrjen publike për mbështetje financiare, për të përforcuar konkurrencën e subjekteve afariste në periudhën pas Kovid-19, e cila është e dedikuar për kompanitë që kanë investuar gjatë pandemisë së koronavirusit Kovid-19. Me thirrjen publike, e cila është pjesë e grupit të tretë të masave ekonomike për […]

Vendi

Maqedonia e Veriut në fazë të verdhë, apel për kujdes

Sipas informacioneve të Institutit Hidro-Meteorologjik, sot dhe nesër i gjithë vendi do të kaplohet nga temperaturat e larta, respektivisht nga faza e verdhë (alarmuese). Ministria e Shëndetësisë i bën thirrje qytetarëve që të respektojnë rekomandimet e përgjithshme për mbrojtjen nga temperaturat e larta, siç janë: – Mbrojtja nga ekspozimi i drejtpërdrejtë në diell, shmangia e […]