Politike Rajoni

Haxhiu: Nuk do të lejohet bosnjëzimi i Kosovës, Hoti duhet të largohet sa më parë

Ish-ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu ka thënë se kryeministri Avdullah Hoti po vrapon andej e këndej vetëm për të jetësuar marrëveshjen për Zajednicën, përcjell telegrafi. Haxhiu përmes një postimi në Facebook, ka shkruar se Hoti duhet ta ketë të qartë që sado zellit të tij për t’i ofruar koncesione Serbisë, nuk mund të ketë Zajednicë […]

Kronika Rajoni

Vdiq sot nga COVID-19, historia e të burgosurit nga Ballshi që ndante qelinë me të birin

I burgosuri që humbi jetën nga COVID-19 në Sanatorium sot është 74-vjeçari Çaush Banaj, nga Ballshi. Ai qendronte në qeli në burgun e Drenovës bashkë me të birin Enkelejdin, që po ashtu është infektuar nga koronavirusi. Por, cila është është historia e të ndjerit? Çaush Banaj ishte banor i qytetit të Ballshit në rrethin e Mallakastrës në vitin 1997. Në afërsi të […]

Rajoni

Shqipëria dhe Bosnja me numrin më të madh të vdekjeve nga ndotja

Agjencia Evropiane për Ambientin, ka publikuar së fundmi një raport sipas të cilit, banorët e vendeve të Europës lindore, kanë më shumë mundësi të humbasin jetën nga ndotja sesa ata që jetojnë në pjesën perëndimore të kontinentit. Sipas studimit të publikuar një ditë më parë, 27% e vdekjeve në Bosnjë Hercegovinë kanë ardhur si pasojë […]

Politike Rajoni

Kurti: S’do ta respektoj marrëveshjen e Uashingtonit kur të kthehem në detyrë

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti është shprehur i prerë sa i përket zbatimin të marrëveshjes së arritur ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësimin e SHBA-së, më 4 shtator në Uashington. Ai ka thënë se kur partia e tij të kthehet në qeverisje, nuk do të respektojë marrëveshjen, pasi që ajo është nënshkruar nga një […]