Rajoni

Kurti: Konstitucionalizëm integral, jo voluntarizëm presidencial

Albin Kurti: Neni më i rëndësishëm i Kushtetutës së Republikës së Kosovës për ecjen përpara është ai 82.2: “Kuvendi mund të shpërndahet nga Presidenti i Republikës së Kosovës, pas votimit të suksesshëm të mosbesimit të Qeverisë”. Këtu, folja jokalimtare ‘mund’ nuk është ajo e një mundësie subjektive të zgjedhjes, por e lejes për të proceduar […]

Lajme Rajoni

Nga e hëna, policia do t’ua sjellë letërnjoftimet në shtëpi

Për të lehtësuar rrëmujën në Shërbimin Administrativ të Ministrisë së Brendshme, por edhe për të mos lejuar grumbullimin e madh të jerëzve, letërnjoftimet dhe patentave të shoferëve, nuk do të merren më në sportelet e MPB-së por policët do t’i shpërndajnë ato nëpër shtëpitë e qytetarëve, njofton derveni.info. Kjo nuk vlen për pasaportat për të […]

Lajme Rajoni

Shqipëri, 40 pacientë dhe staf mjekësor të shëruar

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu tha se 2 mjekë janë shëruar sot. Gjithsej 7 pacientë dhe mjekë të shëruar në 24 orët e fundit Edhe 2 mjekë të spitalit “Shefqet Ndroqi” janë të shëruar pas testimit konfirmues të kryer në laboratorin e Institutit të Shëndetit Publik. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu me […]

Lajme Rajoni

Kosovë, infektohet me korona virus një polic

Një zyrtar policor i Policisë së Kosovës është infektuar me virusin COVID-19. Televizionit Publik ua kanë konfirmuar nga drejtoria e Shëndetësisë së Policisë. Zyrtari policor është nga Malisheva. Deri më tani në Kosovë janë infektuar me coronavirus 88 persona, ndërsa një 82 vjeçar ka vdekur. Institucionet shëndetësore kanë informuar se 2 prej të infektuarve tashmë […]

Lajme Rajoni

Kosovë, plagoset një polic, arrestohet i dyshuari

Prokuroria Themelore në Gjilan, përkatësisht, Departamenti për Krime të Rënda, sot ka ndaluar të dyshuarin B.M., me dyshimin se ka kryer veprën penale ‘’Vrasje e rëndë në tentativë’’, të Kodit Penal të Republikës së Kosovës, thuhet në komunikatën e lëshuar për medie nga kjo prokurori. Ekziston dyshimi i bazuar se, gjatë ditës së sotme, përkatësisht […]

Lajme Rajoni

Kosovë, arrijnë shtatë mijë teste për Covid-19

Ministri i Shëndetësisë në deryrë Arben Vitia ka njofuar se shtatë mijë teste kanë arritur sot në Institutin Kombëtar të Shëndetit Publik, të cilat do të shërbejnë për të detektuar sëmundjen COVID-19. Krahas kësaj Vitia bëri të ditur se është iniciuar kërkesa për furnizmin edhe me dhjetë mijë teste të tjera. Përvec testeve nga Organizata […]