Lajme Rajoni

Zjarr i madh në zonën industriale në Mostar (FOTO)

Zjarr i madh shpërtheu mbrëmë në zonën industriale në Mostar, me ç’rast përfshiu një hapësirë prej disa kilometrash. Në shuarjen e zjarrit i cili rrezikoi objekte private dhe afariste përveç zjarrfikësve u përfshinë edhe qytetarët. Puna e zjarrfikësve u vështirësua nga era e fuqishme. Në shuarjen e zjarrit morën pjesë pesë automjete zjarrfikëse. Nuk ka […]

Politike Rajoni

Bullgaria kushtëzon bisedimet për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në BE

Bullgaria po kërkon mbështetje nga Bashkimi Evropian, që në kuadër të kornizës negociuese mes Maqedonisë së Veriut dhe BE-së, të futet edhe Marrëveshja për fqinjësi të mirë, që dy shtetet e nënshkruan në vitin 2017. “Marrëveshja bilaterale mes Shkupit dhe Sofjes për fqinjësi të mirë duhet të jetë pjesë e kornizës negocuese për anëtarësimin e […]

Politike Rajoni

Protesta e naftëtarëve të Ballshit, Hajdari: S’ka kush t’i mbrojë, qeveria dhe opozita heshtin

Pas rikthimit nga pushimet, ditën e sotme po zhvillohet seanca e dytë parlamentare. Teksa mori fjalën në Kuvend, Rudina Hajdari u ndal te protesta e naftëtarëve të Ballshit, duke u shprehur se është një turp për politikën shqiptare që hesht, ndërkohë që ata punëtorë po kërkojnë pagat për të mbajtur familjet e tyre. “Dua të […]

Rajoni

Kosovë, policia bashkë me FBI arrestojnë tre persona për krime kibernetike

Policia e Kosovës në bashkëpunime me FBI dhe në mbështetje të Prokurorisë së Shtetit kanë arrestuar tre persona të dyshuar për krime kibernetike. Sektori për Hetime të Krimeve Kibernetike në Policinë e Kosovës, pas një hetimi të gjatë dhe në bashkëpunim me autoritetet e ShBA-së, konkretisht me FBI-në si dhe në mbështetje të Prokurorit të […]

Rajoni

Naftëtarët në protestë para MIE, ndërhyn policia

Mblidhen për të protestuar përpara Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë naftëtarët e Ballshit. Naftëtarët kanë treguan se kanë 20 paga të pamarra dhe 11 muaj pa punë, ndërsa gjendja e tyre ekonomike vijon të vështirësohet. Ata shprehen se protestat dhe manifestimet nuk janë dëgjuar dhe se situate është bërë e padurueshme. Forcat e policisë kanë […]

Rajoni

Në Zagreb 49 fëmijë të infektuar me Kovid-19

Në Zagreb, 49 fëmijë në institucionet arsimore janë infektuar me koronavirusin e ri. Sipas Sektorit urban për arsim, dy fëmijë nga kopshtet dhe tetë të punësuar janë infektuar me virusin. Njëmbëdhjetë fëmijë dhe gjashtë të punësuar janë infektuar në shkollat fillore, ndërsa 206 nxënës janë në vetë-izolim. Në shkollat e mesme 36 nxënës janë të […]

Rajoni

Bosnja pritet të diskutojë njohjen e Kosovës

Në Sarajevë sot pritet të debatohet për njohjen e Kosovës dhe lëvizjen e Ambasadës së Bosnjë e Hercegovinës nga Tel Avivi në Jerusalem. Në takimin e rregullt të Presidencës do të diskutohet edhe kriza e emigranteve në Bosnjë dhe situata epidemiologjike në vend. BeH nuk e ka njohur ende Kosovën shtet për shkak të kundërshtimeve […]

Rajoni

Ragmi Mustafa paditet nga gjykata e Serbisë për ngritjen e flamurit shqiptar

Kryetari i Këshillit Nacional të Shqiptarëve në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, Ragmi Mustafa, ka bërë të ditur se ka pranuar ftesë nga Gjykata e Bujanocit për një padi në lidhje me ngritjen e flamurit kombëtar. “Sot, pranova ftesë nga Gjykata në Bujanoc, si i paditur në cilësinë e kryetarit të Këshillit Kombëtar Shqiptar, për siç […]