Lajme Rajoni

Ndërhyrja e efektivëve në banesë/ Gruaja nuk ushqehet prej 6 muajsh, telefonata në polici: Është e Jehovait (Video)

Trag jedia në familjen Josifi në Kombinat, ka sjellë menjëherë ndërgjegjësimin qytetar për të mos heshtur më. Një telefonatë në polici me alarmin se ishte pjesë e “Dës hmitarëve të Jehovait”, zbuloi një grua 51-vjeçare që prej 6 muajsh nuk ushqehej dhe nuk dilte nga banesa. Fr ika e nxitjes nga sekte fetare angazhoi menjëherë […]

Lajme Rajoni

Qeveria e Serbisë zmbrapset nga ora policore

Shtabi i krizës së koronavirusit në Serbi shpalli të enjten disa masa të reja për frenimin e përhapjes së virusit, por tha se nuk do të zbatojë orën policore. Vendimi vjen pas dy netësh trazira në Beograd, të cilat u nxitën nga zemërimi i publikut për reagimin e qeverisë ndaj pandemisë. Kryeministrja Ana Bërnabiq tha […]

Lajme Rajoni

“Nuk do të izolohemi”/ Ministrja Manastirliu: Nuk kemi luksin që të kemi një…

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, në Kuvend u kërkoi qytetarëve të zbatojnë masat në një kohë që rastet vazhdojnë të jenë të larta në numër. Ajo tha se nuk do të rikthehet sërish izolimi dhe masat drastike, por qytetarët duhet të zbatojnë rregullat, pasi nëse nuk ka shëndet, s’ka as ekonomi. “Nuk kemi luksin që […]

Lajme Rajoni

Të shtëna me armë zjarri në Prishtinë

Mesditën e sotme në Prishtinë ka pasur të shtëna me armë zjarri, raporton Express Rastin për Express e ka konfirmuar zëdhënësja e Policisë për Rajonin e Prishtinës, Florie Ahmeti. “Sot rreth orës 13:00 kemi pranuar informatën për të shtëna me armë zjarri në rrugën “Ibrahim Pacolli” në Prishtinë. Menjëherë pas marrjes së këtij informacioni, në […]

Lajme Rajoni

Shqiptarët të papërgjegjshëm! Nuk mbajnë maska! Vjen paralajmërimi: Pritet të mbyllet sërish transporti publik

Në ditën e tretë të lëvizjes së autobusëve në Tiranë janë hasur disa problematika që konstatohen si nga vetë qytetarët ashtu edhe nga shoqatat e transportit publik. Kjo e fundit paralajmëron rimbylljen, pasi të ardhurat nuk justifikojnë shpenzimet. “Me këtë numër të reduktuar pasagjerësh që ne kemi, çdo operator ka të ardhura të munguara në […]

Lajme Rajoni

“Numrat me koronavirus në Shqipëri nuk janë realë”, ish Ministri zbërthen lojën e kryeministrit Rama

Ish-ministri i Shëndetësisë, Vangjel Tavo thotë se qeveria nuk ka pasur asnjë strategji të qartë dhe transparente për përballimin e pandemisë së COVID-19. Ai akuzon se, kryeministrin është përpjekur që ta përballojë këtë situatë me propagandë. “Nuk ka ekzistuar një strategji solide, e qartë dhe transparente. Është lënë në dorë të spontanitetit dhe improvizimit. Kryeministri […]

Lajme Rajoni

Plot 55 pacientë në oksigjenoterapi, Kosova në situatë alarmante përballë koronavirusit

Teksa rastet me koronavirus në Kosovë rriten çdo ditë me më shumë, aktualisht në Klinikën Infektive po trajtohen 186 pacientë. Prej tyre, 107 janë të shtruar në Klinikën Infektive, ku dy janë në mjekim intensiv, për shkak të gjendjes së rëndë shëndetësore, ndërsa 55 pacientë të tjerë po trajtohen me oksigjenoterapi. Ndërkohë, në Mjekësinë Sportive […]

Lajme Rajoni

Videoja që po bëhet virale: Policët serbë rrahin brutalisht qytetarët

Një video që është shpërndarë në rrjete sociale shfaq policët serbë duke rrahur brutalisht qytetarët në Beograd. Nga videoja shihet se si qytetarë të ulur në stol dhe krejtësisht paqësor sulmohen dhe rrahën brutalisht nga policët serbë, të cilët i godasin me shkopinj gome, raporton Gazeta Express. Videon e njëjtë e ka shpërndarë në profilin […]