Politike Rajoni

Kosovë, LDK-ja propozon Hotin për kryeministër

Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës ka propozuar Avdullah Hotin për kryeministër. Në momentin që edhe Këshilli i Përgjithshëm i kësaj partie ta konfirmojë nominimin e Hotit, atëherë çështja do t’i kalohet presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi që t’i jap mandatin për formimin e qeverisë, mbi bazën e një afati kushtetues prej dhjetë ditëve. Nga […]

Politike Rajoni

Pacolli e ashpër: Ata mendojnë se mund të na vjedhin, por ne do t’ua tregojmë vendin

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga Lëvizja Vetëvendosje, Fitore Pacolli, takimin e djeshëm të presidentit Hashim Thaçi me kryetarët e partive politike, me temë formimin e qeverisë së re pa shkuar në zgjedhje, e ka komentuar. Ajo ka thënë se përsëri u bënë bashkë ashtu siç edhe kanë qenë. U bënë bashkë për interesat e […]

Politike Rajoni

Kosovë, LDK vendos për mandatarin

Lidhja Demokratike e Kosovës do të mbledhë sot Këshillin Drejtues për të biseduar rreth emrit për mandatar për kryeministër të Kosovës. Këtë lajm e bëri të ditur kreu i LDK-së, Isa Mustafa, të mërkurën pas takimit konsultativ me presidentin Hashim Thaçi. “Ne nesër do të kemi kryesinë e LDK-së që do të bisedojmë për mandatarin […]

Politike Rajoni

Kurti: Thaçi duke u munduar të na rrëzojë neve po e rrëzon vetën

Kryeministri në detryë i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se takimi i sotëm i presidentit Hashim Thaçi me liderët e partive politike, rrezikon rendin kushtetues. Kurti para mediave ka thënë se këtë mundësi presidentit Thaçi ia kanë dhënë krerët e LDK-së, transmeton Telegrafi. “Kjo e sotmja është përpjekja më e egër e presidentit për të […]

Politike Vendi

ASH: Pushteti dështoi me menaxhimin e situatës

Aleanca për Shqiptarët ka akuzuar pushtetin për keqmenaxhim të situatës me koronavirusin. Bekim Tateshi nga kjo parti tha se mungesa e infektologëve, epidemiologëve, reanimatologëve, mjeteve mbrojtëse elementare, kalimi nga mbrojtja defensive në mbrojtje ofensive kundër infektimit në tajming të vonuar shkaktoi sjellje të masave tepër rigoroze dhe rigide, gjë që solli më shumë kundër efekt […]

Politike Rajoni

Takohen Mustafa e Haradinaj, dakordohen për qeveri të re

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa sot ka takuar kryetarin e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ndërsa kanë biseduar rreth mundësisë për krijimin e një qeverie të re dhe luftën kundër coronavirusit. Takimin ndërmjet Mustafës dhe Haradinajt e ka konfirmuar sekretari i përgjithshëm i AAK-së, Besnik Tahiri. Ai tha se takimi […]

Politike Vendi

LSDM me iniciativë për mbledhjen e Kuvendit, opozita maqedonase kundër

Deputetët e LSDM-së së bashku me partnerët e koalicionit sot janë duke mbledhur nënshkrime dhe duke u konsultuar rreth iniciativës për thirrjen e Kuvendit. Kjo iniciativë është nisur në mënyrë që presidenti i shtetit të konfirmojë vendimin e tij për vazhdimin e gjendjes së jashtëzakonshme edhe për 30 ditë tjera, për shkak të pandemisë së […]