Politike Vendi

ASH: Bogdanoviq të japë dorëheqje, Kosova e pavarur realitet i pakthyeshëm!

Nëpërmjet një kumtese të lëshuar nga Aleanca për Shqiptarët thuhet se “kryetari i Komunës Qendër, Sasha Bogdanoviq, vazhdon me provokimet e tija ndaj një realiteti të pakontestueshëm siç është Kosova e Pavarur”. “Ky serbofil që sheh ëndrra me sy hapur, harron se është kryetar i Komunës Qendër të Shkupit, kryeqytetit të një vendi që ka […]

Bota Politike

CNN: Biden fiton debatin final presidencial

Sipas një sondazhi të CNN, kandidati demokrat për president të SHBA-ve, Joe Biden, ka performuar më mirë sesa Donald Trump në debatin final që u mbajt ditën e Enjte, 22 Tetor 2020. Në përgjithësi 53% e votuesëve të cilët e kishin ndjekur debatin kanë deklaruar se ishte Biden ai që kishte dalë fitues në këtë përballje, përderisa […]

Politike Vendi

VMRO-DPMNE-ja kërkon dorëheqjen e Filipçes

Partia më e madhe opozitare, VMRO-DPMNE kërkon dorëheqjen e ministrit të shëndetësisë Venko Filipçe, nën arsyetimin se vetëm brenda një jave 2000 persona janë prekur nga koronavirusi. “Maqedonia po përmbytet nga Kovid-19, ndërkohë që Filipçe nuk mërzitet fare. Nuk ka përgjegjësi edhe pse për një javë kemi mbi 2000 të prekur nga Kovid-19. Më shumë […]

Politike Rajoni

Basha: Rama një kryeministër i lodhur, pa ide, pa mendje dhe pa zemër

Kryedemokrati Lulzim Basha ka zbuluar arsyen se përse del çdo ditë në konferenca për shtyp me gazetarët. Nga selia blu, Basha tha se del për të ushtruar presion ndaj qeverisë që të zbatojnë planin ekonomik të Partisë Demokratike për të shpëtuar vendin nga “katastrofa”. Pyetje: Nëse nuk implementohet plani me 5 pika, a keni një skenar […]

Politike Rajoni

Haxhiu: Deputetët sot votuan në interes të oligarkëve dhe jo të qytetarëve

Në Kuvend të Kosovës sot ka dështuar që të votohet ndryshimi i ligjit për automjete. Ish-ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka reaguar pas dështimit të votimit të projektligjit për automjetet, shkruan lajmi.net. Përmes një postimi në profilin e saj zyrtar në rrjetin social Facebook, Haxhiu ka shkruar se, deputetët e Kuvendit të Kosovës votuan në […]

Politike Rajoni

Përplasje të forta në Kuvendin e Kosovës, Tahiri: Vetëvendosje dhe Albin Kurti financohen nga Devollët

Në shqyrtimin e projektligjit për automjetet ku po diskutohet heqja e homologimit për veturat që vijnë nga jashtë, procedurë që kryhet nga Qendra e Automjeteve të Kosovës “Eurolab”, që është pronë e familjes Devolli, deputetët po e akuzojnë njëri-tjetrin se financohen nga Devollët. “Nëse për një parti politike është e dokumentuar se financohet nga Devollët […]

Politike Rajoni

“Nuk do të lejojmë Bosnjën të njohë Kosovën”/ Dodik: Ja kushti i vetem qe ta njohim

“Bosnja e Hercegovina nuk do ta njohë Kosovën sepse për këtë nuk pajtohet Republika Serbe. Mund të bashkëpunojmë vetëm ekonomikisht”. Kështu u shpreh anëtari serb i presidencës boshnjake, Milorad Dodik, pas një takimi që pati me një delegacion suedez, i udhëhequr nga ministrja për Punë e Jashtme. “Edhe ministres edhe kolegëve të saj, i thash […]

Politike Rajoni

Xhafer Tahiri tregon pse ishte kundër përjashtimit të Vjosa Osmanit nga LDK

Kryetari i komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahiri, ka qenë i ftuari i radhës në emisionin, “ Jeta në Komunë” përballë Jeta Xharrës. Tahiri krahas temave dhe çështjeve lokale ka komentuar edhe zhvillimet e fundit në Lidhjen Demokratike të Kosovës. I pari i Vushtrrisë ka thënë se ka qenë dhe vazhdon të jetë kundër përjashtimit të […]