Politike Vendi

BDI-ja bën fushatë me flamurin e cunguar!

BDI edhe në këtë fushatë elektorale kërkon vota për ta bërë kryeministrin e parë shqiptar, me pretendimin se përveç shumë çështjeve kombëtare, e ka zyrtarizuar edhe përdorimin e flamurit kombëtar. Por kushtetuta dhe ligjet e thonë të kundërtën dhe se neni 5 i kushtetutës si simbole shtetërore përcakton stemën, flamurin dhe himnin. Ligji për përdorimin […]

Politike Vendi

Opozita shqiptare prezanton programin

Koalicioni opozitar shqiptar mes Aleancës dhe Alternativës ka hapur fushatën me prezantimin e programit zgjedhor “Shtet për të gjithë”, që sipas këtyre partive parasheh vendosjen e shtetit ligjor për të gjithë qytetarët, zgjidhjen e çështjen ende kanë mbetur zvarrë si dhe përmirësimin e gjendjen ekonomik-sociale. Ky koalicion pret që më 15 korrik të ndodhë ndryshimi […]

Lajme Politike

Naser Ziberi, kandidat i BDI-së për kryeministër

Sot filloi fushata zgjedhore në Maqedoninë e Veriut. Të gjitha partitë shpalosën programet e tyre në disa vende. Bashkimi Demokratik për Integrim e filloi fushatën në Prespë, ku edhe publikoi emrin e kandadit për kryeministër shqiptar, për të cilin premtoi. Naser Zyberi do të jetë kandidati i parë shqiptar për kryeministër në Maqedoninë e Veriut. […]

Bota Politike

Popullariteti i Angela Merkelit do t’i lërë pas kancelarët e tjerë

Në 75-vjetorin e CDU-së, ish-Presidenti i Bundestagut, Norbert Lammert vlerëson anët e forta të kancelarëve gjermanë nga radhët e kësaj partie: Konrad Adenauer, Helmut Kohl dhe Angela Merkel. CDU-ja, Bashkimi Kristjandemokrat Gjerman, mbush në 26 qershor 75 vjet nga dita e themelimit të saj. Grupimet e para kristjandemokrate në Gjermani u krijuan vetëm pak javë […]

Politike Rajoni

Serbi, pjesëmarrja në zgjedhje ishte 50.32%

Komisioni Zgjedhor në Serbi ka thënë se 50.32 për qind e qytetarëve kanë marrë pjesë në zgjedhjet që janë mbajtur të dielën. Rezultatet u publikuan bazuar në 70.57 për qind të vendvotimeve të numëruara. Sipas Komisionit Zgjedhor 2,122,773 votues morën pjesë në zgjedhje. Më së shumti vota për parlamentin serb ka fituar Partia Progresiste Serbe […]

Politike Vendi

Fatmir Dehari: Sikur që besova për kryetarin e parë të Kërçovës, unë besoj edhe për kryeministrin e parë shqiptar

Konferencë për shtyp e përfaqësuesit të BDI-së dhe kryetar i Komunës sëKërçovës, Fatmir Dehari: Të nderuar,Vendlindja ime, Kërçova, është pasqyra më i mirë e përfitimeve tëMarrëveshjes Kornizë të Ohrit.Me miratimin e Ligjit për organizim territorial, si rezultat iMarrëveshjes së Ohrit, u dhanë mundësi për të gjithë ne.Kërçova u bashkua dhe ju dha mundësia të gjithëve […]

Politike Vendi

Arsim Sinani: Ali Ahmeti duhet të dalë në pension. Jo i aftë të drejtojë Shqiptarët

Maqedonia e Veriut shkon në zgjedhje të parakohshme parlamentare me 15 korrik, në një kohë që vendi përballet me pasojat e Covid 19. Në një interviste per emisionin Diplomaticus në televizionin News 24, analisti dhe profesori i Universitetit të Prishtinës, Arsim Sinani analizon këtë proces duke e vënë theksin tek gara mes partive shqiptare. Sinani […]