Politike Vendi

Kuvendi me 92 vota miraton nevojën për ndryshime në ligjin për arsim fillorë

Në seancën e sotme kuvendore deputetët me 92 vota pro miratuan nevojën për ndryshime në Ligjin për arsim fillorë. Ndërkohë gjatë seancës VMRO-DPMNE-ja opozitare kërkoi që seancat e komisioneve të ndiqen nga media. Sipas tyre, largimi i medieve nga salla nënkupton obstruksion ndaj mediave dhe opozitës. Kryetari i Kuvendit iu kundërpërgjigj opozitës duke theksuar se […]

Politike Rajoni

Bullgaria kushtëzon bisedimet për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në BE

Bullgaria po kërkon mbështetje nga Bashkimi Evropian, që në kuadër të kornizës negociuese mes Maqedonisë së Veriut dhe BE-së, të futet edhe Marrëveshja për fqinjësi të mirë, që dy shtetet e nënshkruan në vitin 2017. “Marrëveshja bilaterale mes Shkupit dhe Sofjes për fqinjësi të mirë duhet të jetë pjesë e kornizës negocuese për anëtarësimin e […]

Politike Rajoni

Protesta e naftëtarëve të Ballshit, Hajdari: S’ka kush t’i mbrojë, qeveria dhe opozita heshtin

Pas rikthimit nga pushimet, ditën e sotme po zhvillohet seanca e dytë parlamentare. Teksa mori fjalën në Kuvend, Rudina Hajdari u ndal te protesta e naftëtarëve të Ballshit, duke u shprehur se është një turp për politikën shqiptare që hesht, ndërkohë që ata punëtorë po kërkojnë pagat për të mbajtur familjet e tyre. “Dua të […]

Politike Rajoni

Haxhiu: Nuk do të lejohet bosnjëzimi i Kosovës, Hoti duhet të largohet sa më parë

Ish-ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu ka thënë se kryeministri Avdullah Hoti po vrapon andej e këndej vetëm për të jetësuar marrëveshjen për Zajednicën, përcjell telegrafi. Haxhiu përmes një postimi në Facebook, ka shkruar se Hoti duhet ta ketë të qartë që sado zellit të tij për t’i ofruar koncesione Serbisë, nuk mund të ketë Zajednicë […]

Politike Rajoni

Kurti: S’do ta respektoj marrëveshjen e Uashingtonit kur të kthehem në detyrë

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti është shprehur i prerë sa i përket zbatimin të marrëveshjes së arritur ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësimin e SHBA-së, më 4 shtator në Uashington. Ai ka thënë se kur partia e tij të kthehet në qeverisje, nuk do të respektojë marrëveshjen, pasi që ajo është nënshkruar nga një […]

Politike Vendi

Apasiev: Ndryshimi i emrit ishte pederaste

Deputeti i partisë “E majta’, Dimitar Apasiev në fjalimin e sotëm në Kuvend, duke i bërë replikë Damjan Mançevskit tha se emri i shteti është ndryshuar në mënyrë ‘pederaste’. “T’ju kthej më prapa në histori kur mandatari i tanishëm duhej të jepte dorëheqje. Ishte nata e referendumit të pasuksesshëm, duhej ta kthenit mandatin dhe jo, […]

Politike Vendi

Zaev prezanton programin qeveritar: Prioritet, lufta kundër koronavirusit

Në prezantimin programit, mandatari Zoran Zaev tha se një ndër prioritet e para të Qeverisë së re është lufta kundër koronavirusit dhe Ekonomia. Zaev paralajmëroi edhe reforma në administratën publike nëpërmjet shkurtimit për 20 për qind. Ai gjithashtu tha se në programin katërvjeçar të qeverisë është paraparë edhe vetingu në gjyqësor dhe ndërtimi i shtetit […]