Lajme Vendi

Më 31 mars vendimi për “Titanik 3”

Një Gjykatën Penale  më 31 mars do të shpallet aktvendimi për çështjen “Titanic 3”, për parregullsitë zgjedhore të vitit 2013 në komunën Çair, të Shkupit. Të martën, më 31 mars, të pandehurit kryesor Ejup Adjimi dhe Ismet Guri do të dëgjojnë vendimet që do të merren kundrejt tyre. Kjo vjen pasi prokuroria Fatime Fetai dhe […]

Bota Kuriozitete

‘Mund ta shihni shkatërrimin’: Video reale që zbulon se si koronavirusi dëmtoi mushkëritë e një pacienti të sëmurë kritik, 50 vjeçar

Një video e realitetit virtual zbulon se si koronavirusi përhapet me shpejtësi nëpër mushkëri, duke shkaktuar dëme të përhapura dhe potencialisht afatgjata. Mjekët në Universitetin George Washington të teknologjisë kanë realizuar video të realitetit virtual për të vizualizuar mushkëritë e një pacienti COVID-19 i cili u transferua në spitalin e tyre. Vetëm disa ditë para […]

Vendi

Maqedonia e Veriut bëhet zyrtarisht anëtare e NATO-s

Republika e Maqedonisë së  Veriut, sot, është bërë anëtarja më e re e NATO-s. Aleatët e NATO-s e kanë nënshkruar Protokollin e Pranimit të saj në shkurt të vitit 2019 dhe pastaj të 29 parlamentet kombëtare kanë votuar për të ratifikuar anëtarësimin. Duke folur të premten në Bruksel, sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, […]

Rajoni

Flet për herë të parë për në media shqiptare, Grenell, ambasadori amerikan që rrëzoi Albin Kurtin

Diplomati kontrovers dhe i shumë diskutuar që ishte në origjinë në rrëzimit të qeverisë Kurti, Richard Grenell, do të flasë sot për herë të parë për audiencën shqiptare. Emisari special i presidentit Donald Trump për arritjen e një marrëveshjeje paqësore në mes të Kosovës dhe Serbisë, shef në detyrë i shërbimeve sekrete amerikane dhe ambasadori […]

Vendi

Zaev nuk i dorëzohet BDI-së për masat ekonomike, mbetet në qëndrimin për pagën prej 14.500 denarë

Kreu i LSDM-së Zoran Zaev, mbetet në qëndrimin që të gjithë të punësuarit nën ombrellën e shtetit të marrin pagë minimale prej 14.500 denarësh për muajin mars dhe prill. Zaev nuk tërhiqet nga propozimi, megjithëse partneri i koalicionit qeverisës BDI publikisht deklaroi se nuk pajtohet me këtë ide. Zaev më emisionin 360 Gradë në Alsat […]

Vendi

Australi, do të testohet vaksina e tuberkulozës tek 4000 punonjës shëndetësorë, për të parë nëse mund të ndihmojë në luftën kundër koronavirusit

Një vaksinë që mbron nga tuberkuloza (TB) dhe përmirëson natyrisht sistemin imunitar të një personi, është duke u testuar tek 4,000 punonjës të kujdesit shëndetësor në Australi për të parë nëse mund të mbrojë kundër koronavirusit, raporton DailyMail, transmeton BiMedia.Vaksina Bacillus Calmette-Guérin (BCG) përdoret për t’u dhënë fëmijëve imunitet ndaj tuberkulozës – një infeksion bakterial, […]