Lajme

Përqeshjet e Fiks Fare, në shënjestër kryetarja e komunës së Tetovës (VIDEO)

Në shakatë dhe përqeshjet humoristike të cilët bëjnë udhëheqësit e emisionit Fiks Fare në Shqipëri, këtë herë në shënjestër ka qenë kryetarja e komunës së Tetovës, Teuta Arifi. Kryetarja e komunës së Tetovës, në një konferencë për shtyp, në të cilën ka folur në lidhje me pandeminë e virusit COVID 19, ka gabuar në fjalimin […]

Bota

Fauci: Koronavirusi mund të bëhet ciklik dhe të rikthehet më i fuqishëm

Eksperti kryesor i qeverisë amerikane për sëmundjet infektive paralajmëroi se shpërthimi i tanishëm i koronavirusit mund të bëhet ciklik dhe të rikthehet më i fuqishëm për herë të dytë nëse nuk bëhen përgatitje të mjaftueshme për ta parandaluar. Ai i bëri komentet të mërkurën gjatë një konference për shtyp në Shtëpinë e Bardhë. Dr Anthony […]

Rajoni

Shqipëri, përgatitet një spital i katërt për të infektuarit nga virusi korona

Kryeministri shqiptar Edi Rama, Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu dhe Ministri për Rindërtim Arben Ahmetaj kanë vizituar ambientet e një ish-kampusi universitar i cili pritet të jetë spitali i katërt që do të presë personat e prekur nga koronavirusi, nëse numri i të infektuarve do të rritet më tej në vijim. Ministrja Manastirliu paraqiti planin […]

Bota Koronavirus

Afganistan, lirohen 10 000 të burgosur për të parandaluar përhapjen e virusit korona

Autoritetet njoftuan sot se do të lirojnë deri në 10 000 të burgosur brenda dhjetë ditëve në vazhdim.Ky vendim u mor si masë për parandalimin e përhapjes së koronavirusit të ri në këtë vend, ku infrastruktura shëndetësore po dështon pas katër dekadash luftë. “Të burgosurit që do të përfitojnë do të jenë gra, fëmijë, të […]

Bota Koronavirus

Beteja me koronavirusin, Itali, Spanja dhe SHBA tre vatrat kryesore të epidemisë globale

Italia, Spanja dhe Shtetet e Bashkuara janë aktualisht qendrat kryesore në shkallë globale të betejës me koronavirusin. Kina ishte për disa muaj vendi i goditur më rëndë, me numrin më të madh të të infektuarve dhe të vdekurve nga COVID-19, por shifrat e fundit tregojnë se Italia dhe Spanja kanë një numër më të madh […]

Kronika Lajme Vendi

Korona edhe në Tetovë, si kontrollohen personat e vetizoluar dhe sa janë gjithsej?!

Aktualisht në Tetovë në vetizolim janë gjithsej 503 persona, ky numër ishte më i lartë mirëpo një pjesë prej të vetizoluarve të cilët ishin kthyer nga shtetet e Bashkimit Evropian ju ka kaluar periudha e inkubacionit, gjegjësisht periudha prej 14 ditësh. Të gjithë këto persona kontrollohen vazhdimisht, këtë na konfirmon një nga të izoluarit i […]

Bota Koronavirus

OBSH: Shenja inkurajuese në Europë për luftën kundër koronavirusit. Mjekët italianë janë heronj

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) thotë se ka “shenja inkurajuese” në Europë në luftën kundër koronavirusit Sars-CoV-2. “Megjithëse situata mbetet shumë serioze, ne kemi filluar të shohim shenja inkurajuese,” tha Hans Kluge, drejtori i seksionit europian i Organizatës Botërore të Shëndetit. “Në Itali numri i rasteve është ulur paksa, por është shumë herët të thuhet […]

Bota

U infektua me koronavirus, pasi lëpiu tualetin e avionit

Një 21-vjeçar ka pranuar të bëjë sfidën më të fundit të TikTok të frymëzuar nga influencuesja, Ava Louise. Sfida mban emrin “Coronavirus challenge” dhe ata që pranojnë ta bëjnë duhet të lëpijnë një tualet publik. Larz e pranoi sfidën duke lëpirë tualetin e një avioni dhe pas kësaj ka rezultuar i infektuar me koronavirus. Nëpërmjet […]