Lajme Rajoni

Kosovë, arrestohet një person, kërcënoi presidentin

Policia e Kosovës pas pranimit të një informacioni se përmes rrjeteve sociale është kërcënuar Presidenti i Republikës së Kosovës, dje zyrtarët policor në bashkëpunim me organet e drejtësisë kanë ndërmarr veprimet e menjëhershme hetimore. Sipas njoftimit, hetuesit policor, kanë arritur të identifikojnë personin e dyshuar (K.P. 1980) dhe vendbanimin e tij, me ç‘rast kanë kontrolluar […]

Lajme Rajoni

Kurti: Qeveria e përkushtuar për të parandaluar përhapjen e pandemisë

Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka takuar dje Ambasadorin e Norvegjisë në Kosovë, Jens Erik Grondahl, ku u diskutua situata e krijuar nga pandemia COVID-19. Me këtë rast, kryeministri në detyrë e njoftoi Ambasadorin Grondahl për masat e reja të Qeverisë të cilat për qëllim kanë parandalimin e shpërndarjes e virusit […]

Lajme Vendi

Gjatë furnizimit me pajisje mjekësore nuk do të zbatohet Ligji për Furnizime Publike

Me urdhëresë të Qeverisë nuk do të zbatohet ligji për furnizime publike gjatë furnizimit me pajisje mjekësore. Alsat mëson se vendim i qeverisë pritet të miratohet gjatë mbledhjes së sotme, pas çka hapet rruga për furnizime me: Ilaçe, aparate për frymëmarrje, doreza mjekësore, maska mbrojtëse. Ligji për furnizime publike gjithashtu nuk do të zbatohet edhe […]

Lajme Vendi

Infektohet me koronavirus i punësuari në Klinikën e Kardiologjisë

Një i punësuar në Klinikën e Kardiologjisë në Shkup është infektuar me koronavirus, sipas burimeve të  emisionit 360 shkallë në Alsat. Bëhet fjalë për teknik, i cili është i punësuar në repartin e rëntgenit. I infektuari është paraqitur në punë edhe pse është dashur të vetizolohet. Tekniku i rëntgenit është testuar ndërsa mëngjesin e sotëm […]

Lajme

Përqeshjet e Fiks Fare, në shënjestër kryetarja e komunës së Tetovës (VIDEO)

Në shakatë dhe përqeshjet humoristike të cilët bëjnë udhëheqësit e emisionit Fiks Fare në Shqipëri, këtë herë në shënjestër ka qenë kryetarja e komunës së Tetovës, Teuta Arifi. Kryetarja e komunës së Tetovës, në një konferencë për shtyp, në të cilën ka folur në lidhje me pandeminë e virusit COVID 19, ka gabuar në fjalimin […]

Bota

Fauci: Koronavirusi mund të bëhet ciklik dhe të rikthehet më i fuqishëm

Eksperti kryesor i qeverisë amerikane për sëmundjet infektive paralajmëroi se shpërthimi i tanishëm i koronavirusit mund të bëhet ciklik dhe të rikthehet më i fuqishëm për herë të dytë nëse nuk bëhen përgatitje të mjaftueshme për ta parandaluar. Ai i bëri komentet të mërkurën gjatë një konference për shtyp në Shtëpinë e Bardhë. Dr Anthony […]

Rajoni

Shqipëri, përgatitet një spital i katërt për të infektuarit nga virusi korona

Kryeministri shqiptar Edi Rama, Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu dhe Ministri për Rindërtim Arben Ahmetaj kanë vizituar ambientet e një ish-kampusi universitar i cili pritet të jetë spitali i katërt që do të presë personat e prekur nga koronavirusi, nëse numri i të infektuarve do të rritet më tej në vijim. Ministrja Manastirliu paraqiti planin […]

Bota Koronavirus

Afganistan, lirohen 10 000 të burgosur për të parandaluar përhapjen e virusit korona

Autoritetet njoftuan sot se do të lirojnë deri në 10 000 të burgosur brenda dhjetë ditëve në vazhdim.Ky vendim u mor si masë për parandalimin e përhapjes së koronavirusit të ri në këtë vend, ku infrastruktura shëndetësore po dështon pas katër dekadash luftë. “Të burgosurit që do të përfitojnë do të jenë gra, fëmijë, të […]

Bota Koronavirus

Beteja me koronavirusin, Itali, Spanja dhe SHBA tre vatrat kryesore të epidemisë globale

Italia, Spanja dhe Shtetet e Bashkuara janë aktualisht qendrat kryesore në shkallë globale të betejës me koronavirusin. Kina ishte për disa muaj vendi i goditur më rëndë, me numrin më të madh të të infektuarve dhe të vdekurve nga COVID-19, por shifrat e fundit tregojnë se Italia dhe Spanja kanë një numër më të madh […]