Rajoni

Hynë ilegalisht nga Shqipëria, të dyshuarve iu gjet drogë e para

Dy burra,  njëri kosovar e tjetri shtetas i Shqipërisë u arrestuan në pikën kufitare Qafë Prush dje nën dyshimin se  kanë kaluar ilegalisht kufirin. Gjithashtu, policia ka njoftuar se gjatë kontrollit te shtetasi i Shqipërisë është gjetur  dhe konfiskuar një sasi me substancë narkotike e llojit kokainë me peshë rreth 53.12 gram. Nga të dyshuarit […]

Vendi

Pendarovski deri tek të punësuarit shëndetësorë: Të gjithë jemi me ju

Presidenti Stevo Pendarovski përmes video lidhjes realizoi bisedë me drejtoreshën dhe me personelin mjekësorë në Klinikën infektive në Shkup, me ç’rast u informua për gjendjen aktuale në Klinikë, për numrin e pacientëve dhe gjendjen e tyre shëndetësore, si dhe për kapacitetet akomoduese të këtij institucioni dhe për personelin mjekësor në dispozicion. “Motivimi juaj, përkushtimi dhe […]

Bota Lajme

Qeveria gjermane do të konsiderojë lehtësimin e masave të koronavirusit

Qeveria gjermane do të shqyrtojë sot mundësinë e lehtësimit të masave të paraqitura në luftën kundër koronavirusit. Zyrtarët thonë se mbyllja e shkollave dhe shumë fabrikave, dyqaneve dhe restoranteve gjatë një muaji të kaluar ka dhënë rezultat në luftën kundër epidemisë, dhe se spitalet gjermane janë të pajisura mirë për të trajtuar pacientët e infektuar […]

Bota Lajme

Franca me rënie të thellë të ekonomisë

Sipas një parashikimi të ministrit të Financave, Bruno Le Maire, ekonomia franceze po tkurret më shumë nga sa mendohej më parë, për shkak të krizës së Coronavirusit. Produkti i Brendshëm Bruto pritet të bjerë 8 për qind këtë vit, tha Le Maire. Deri tani, pritej një rënie prej 6 përqind. Ai e justifikoi rënien më […]