Kronika Rajoni

COVID-19 i merr jetën parakohe mjekut të njohur shqiptar, kolegu i tij jep lajmin e hidhur(EMRI+FOTO)

Një lajm i trishtë ka ardhur mëngjesin e sotëm për bluzat e bardha. COVID-19 i ka marrë jetën parakohe radiologut, Hyqmet Musa. Lajmin e trishtë e ka dhënë përmes një postimi në rrjetet sociale, mjeku i njohur i spitalit të Kavajës, Drini Bardhi, ku shpreh ngushëllimet për humbjen e kolegut të tij. “Të qofte dheu […]

Vendi

Соопштение: Парична награда наменета за граѓаните на Струга

Соопштение: Струга, 17ти декември, 2020 – Во соработка со различни локални сектори, индивидуални граѓани, невладини, приватни фирми и владини претставници, се обезбедува месечна парична награда наменета за граѓани кои доброволно ќе се погрижат за чистење на градот, почнувајќи од 1ви јануари, 2021год. Наградата е со цел да се поттикнат и наградат индивидуи кои се грижат […]

Vendi

Njoftim: Çmim me shumë të hollash për qytetarët e Strugës

Njoftim për shtyp: Çmim me shumë të hollash për qytetarët e Strugës Strugë, 17 Dhjetor, 2020 – Në bashkëpunim me sektore të ndryshme lokale, qytetarë individual, OJQ, firma private dhe përfaqësues të qeverisë, ju paraqesim një shumë të hollash mujore për qytetarët të cilët vullnetarisht do të pastrojnë Strugën që nga data 1 Janar 2021.Çmimi […]

Vendi

Kuvendi votoi vendimin për shpallje të gjendjes së krizës deri më 30 qershor

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë së Veriut me 61 vota “pro”, asnjë “kundër” dhe pa “abstenime” votoi vendimin për shpalljen e gjendjes së krizës në vend deri më 30 qershor 2021. Deputetët e opozitës nuk morën pjesë në seancë. Vendimi duhet të mundësojë zgjatjen e gjendjes njëmujore të krizës për gjashtë muaj të tjerë për […]

Vendi

Filipçe: Kufijtë mbeten të hapur!

I pyetur nëse Maqedonia e Veriut do të vendos masa reciproke ndaj shtetasve të Serbisë, respektivisht  PCR test negativ për Covid-19 me qëllim hyrjen në vend, ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe tha se për momentin nuk ka nevojë për një vendim të tillë. “Për momentin jo! Mendojmë që kjo nuk përbën rrezik, edhe situata e […]

Rajoni

Vrau Klodian Rashën/ Prokuroria ndryshon akuzën për policin Nevaldo Hajderaj: ‘Vrasje me dashje’

Prokuroria e Tiranës ndryshoi akuzën e ngritur ndaj punonjësit të Policisë Nevaldo Hajderaj, i cili vrau të riun Klodian Rasha një javë më parë në Tiranë. Tashmë Hajderaj do të përballet me akuzën “vrasje me dashje”, dhe jo “vrasje në kapërcim të kushteve të vetëmbrojtjes”, e cila ishte akuza e ngritur fillimisht nga ana e […]

Politike Rajoni

Qeveria shqiptare i reagon ashpër Kurtit, ia kujton kohën kur Njësia Speciale bastiste zyret e VV-së

Erion Braçe, zv/kryeministër i Shqipërisë, i ka reaguar ashpër liderit të VV-së, Albin Kurti, i cili dje foli për vrasjen e Klodian Rashës nga policia shqiptare, gjë që shkaktoi protesta të dhunshme në Shqipëri. Me anë të një postimi në Facebook, ai përkrahi protestuesit. Me anë të një postimi në Facebook, Braçe ka thënë se […]

Vendi

Pendarovski: Të mos lejojmë që mjekët gjysmë të shkolluar dhe sharlatanë të ndikojnë në vendimin për vaksinimin

Kryetari i RMV-së, Stevo Pendarovski, në fjalimin e tij në Kuvend deklaroi se nuk duhet të lejojmë që mjekët gjysmë të shkolluar dhe sharlatanë të ndikojnë në vendimin për vaksinimin. “Detyra jonë më e rëndësishme pas pandemisë Covid është të bëjmë një analizë të funksionimit të rendit juridik. Në fillim të vitit të ardhshëm, unë […]

Politike Rajoni

LVV: PDK nuk e ka seriozisht rrëzimin e Qeverisë, kanë ftesën që katër muaj

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Salih Zyba i është kundërpërgjigjur kryetarit në detyrë të Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj, pas deklaratës së janë duke pritur ftesë nga LVV dhe së bashku ta rrëzojnë qeverinë Hoti. Deputeti Zyba në një deklaratë për Telegrafin ka thënë se PDK tash e katër muaj ka një ftesë nga LVV. […]

Bota

Përleshje midis grupeve të milicisë, zhduken 100 studentë në Kongo

Rreth 100 studentë janë zhdukur dhe disa fshatra janë djegur gjatë përleshjeve midis grupeve të milicisë në Republikën Demokratike të Kongos. Incidentet ndodhën në zonën Kabambare të provincës lindore Maniema, tha të martën një zyrtar lokal administrativ dhe një udhëheqës i shoqërisë civile për Radio Okapi. Sipas një udhëheqësi lokal të shoqërisë civile, luftimet që […]