Rajoni

Kërcënohen me vrasje Dritan Abazoviq dhe familja e tij

Drejtori ekzekutiv i Koalicionit URA, Zoran Mikić dha alarmin në lidhje me sigurinë fizike të kreut të politikanit shqiptar Dritan Abazoviq. Përmes një konference për shtyp, Mikić tha se një klan mafioz ka kërcënuar Abazoviqin dhe familjen e tij me eliminim fizik duke paralajmëruar se nëse i ndodh diçka atij, atëherë përgjegjës do të jenë […]

Rajoni

A është ky një manipulim me vdekjen e një të sëmure me koronavirus? (Denoncimi me video)

Eksperti i shëndetësisë në PD, Gazment Koduzi sjell dëshminë e një qytetari nga Shijaku, i cili thotë e ëma, pas disa ditësh e shtruar te infektivi, ka ndërruar jetë, por shton se në skedën e saj, shkak i vdekjes shkruhet arrest kardiak. Koduzi ka akuzuar kryeministrin Edi Rama se “po bën propagandë” me epideminë në vend. “Ne vendin […]

Bota

Policia franceze shkatërron me forcë një kamp të migrantëve

Policia franceze shkatërroi me dhunë një kamp të improvizuar të migrantëve në Paris, duke u përplasur me migrantët dhe aktivistët. Policia u përball me akuza për përdorim “skandaloz” të forcës së tepruar. Ministri i Brendshëm i Francës, Gerald Darmanin, shkroi në Twitter se disa nga skenat ishin “tronditëse” dhe urdhëroi policinë të siguronte një raport […]

Politike Rajoni

Mustafa: Javën e ardhshme takohemi me partitë për çështjen e presidentit

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka thënë se javën e ardhshme do të organizojnë tryezë me paritë politike parlamentare për diskutuar lidhur me çështjen e zgjedhjes së Presidentit të ri të Kosovës. Ai ka thënë se zgjedhjet duhet të shmangen dhe të gjendet një zgjidhje për presidentin. “Nuk kemi biseduar për presidentin […]

Vendi

Vazhdohet afati i aplikimit për pakon e katërt ekonomike në Maqedoni

Ministria e Ekonomisë informon aplikantët e interesuar se afati për aplikimi për thirrjet publike të publikuara nga pakoja e katërt e masave ekonomike për ballafaqim me pasojat e krizës COVID-19 në sektorët e turizmit dhe hotelerisë vazhdohet deri më 04.12.2020, informojnë nga Ministria e Ekonomisë, njofton Telegrafi Maqedoni. Vazhdohet afati i aplikimit për thirrjet e […]

Bota

Kina reagon pas deklaratave të Papës për persekutimin e myslimanëve ujgurë

Kina reagoi ndaj liderit të Kishës Katolike, Papa Françeskut, i cili në librin e tij të ri përmend vuajtjet e pakicës ujgure në këtë vend, transmeton Anadolu. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze, Zhao Lijian, deklaroi se komenti i Papa Françeskut për turqit ujgurë “nuk pasqyron të vërtetën” dhe tha se “njerëzit e të gjitha […]

Bota Lajme

OBSh-ja: Izolimi i Evropës mund të shmanget nëse plotësohet ky kusht

Zyra e Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Evropën ka thënë se izolimi i ri është i shmangshëm, nëse shumica dërrmuese e popullsisë i përdor maskat. Drejtori rajonal i OBSh-së për Evropën, Hans Kluge, gjatë një konference për gazetarë tha: “Izolimet janë të shmangshme, unë qëndroj prapa pozicionit tim se izolimet janë masa e fundit. Nëse […]

Bota Lajme

Çfarë do të ndodhë me botën në vitin 2021? Revista e madhe prestigjioze bën 10 parashikimet e rëndësishme

A ndiheni me fat? Numri 21 është i lidhur me fatin, rrezikun, shfrytëzimin e shanseve dhe hedhjen e zareve. Është mosha minimale në të cilën mund të hyni në një kazino në Amerikë dhe emri i një loje të njohur me letra, Blackjack. Të gjitha këto duken çuditërisht të përshtatshme për një vit me një […]