Vendi

Vazhdon gjykimi për dhunën para Komunës Qendër

Në Gjykatën themelore penale në Shkup sot vazhdon gjykimi për dhunën para Komunës Qendër në qershor të vitit 2013. Seanca e mëparshme u mbajt më 17 gusht, gjykimi u shty për shkak të ndryshimit të avokatit të njërit prej të akuzuarve, i cili kërkoi gjykata të realizojë hapësirë për t’u njohur me lëndën.Procesin e udhëheqë […]

Rajoni

Në Zagreb 49 fëmijë të infektuar me Kovid-19

Në Zagreb, 49 fëmijë në institucionet arsimore janë infektuar me koronavirusin e ri. Sipas Sektorit urban për arsim, dy fëmijë nga kopshtet dhe tetë të punësuar janë infektuar me virusin. Njëmbëdhjetë fëmijë dhe gjashtë të punësuar janë infektuar në shkollat fillore, ndërsa 206 nxënës janë në vetë-izolim. Në shkollat e mesme 36 nxënës janë të […]

Vendi

Nënat e fëmijëve deri në gjashtë vjet në protestë, Filipçe thotë se me virusin do të jetojmë edhe në vitin 2021

Nënat e fëmijëve deri në gjashtë vjet për sot paralajmëruan protestë për shkak të vendimit që t’u ndërpritet pushimi i lindjes dhe të kthehen në punë në vendet e tyre të punës. Njëherësh, në pajtim me vendimin qeveritar duhet të kthehen në punë më 23 shtator. Ato kërkojnë t’u vazhdohet pushimi i lindjes deri në […]

Rajoni

Bosnja pritet të diskutojë njohjen e Kosovës

Në Sarajevë sot pritet të debatohet për njohjen e Kosovës dhe lëvizjen e Ambasadës së Bosnjë e Hercegovinës nga Tel Avivi në Jerusalem. Në takimin e rregullt të Presidencës do të diskutohet edhe kriza e emigranteve në Bosnjë dhe situata epidemiologjike në vend. BeH nuk e ka njohur ende Kosovën shtet për shkak të kundërshtimeve […]

Lajme Vendi

Moti sot

Moti në mbarë vendin do të jetë me diell dhe vranësira të vogla deri mesatare lokale. Pasdite në pjesët jugperëndimore do të ketë kushte për reshje lokale të rrëmbyeshme të shiut dhe bubullima. Temperatura e mëngjesit do të lëviz prej 7 deri 15 gradë, ndërsa ajo e ditës prej 27 deri 33 gradë Celsius. Në […]

Lajme Vendi

Anëtarësimi i Maqedonisë në BE, Zaev: Presim mbështetje nga Greqia dhe Bullgaria

Negociatat për anëtarësim në BE mund të zgjasin 5, 6 apo 7 vjet, varësisht nga rezultatet që Maqedonia e Veriut do të tregojë, por gjithashtu varësisht fokusit të BE-së në këtë çështje, tha kryeministri, Zoran Zaev në forumin që po mbahet në Athinë organizuar nga “The Economist”. Zaev shtoi se në këtë kontekst, para se […]

Lajme Vendi

Zaev në drekë pune me presidenten greke Sakelaropulu në Athinë

Kryeministri Zoran Zaev, në kuadër të vizitës dyditëshe të punës në Athinë, sot do të realizojë takime me presidenten e Greqisë, Katerina Sakelaropulu, me kryeministrin greke, Kiriakos Micotakis, si dhe me liderin e SYRIZA-s opozitare, Aleksis Cipras, ndërsa sot në mëngjes do të marrë pjesë në panel diskutimin për Ballkanin Perëndimor të “Ekonomist”, lajmëroi korrespondentja […]