Bota Lajme

Paralajmërimi fortë i FBI: Kujdes nga testet e rreme të anti-trupave për COVID-19

Situata e krijuar nga pandemia COVID-19 ka favorizuar mashtruesit, të cilët ofrojnë teste të rreme të antitrupave. FBI ka paralajmëruar qytetarët të mos bien pre e këtyre mashtrimeve, pasi testet e rreme mund të përdoren për të vjedhur infromacione personale. Sipas mediave të huaja, FBI tha këtë muaj që mashtruesit janë duke ofruar teste të […]

Bota

BE hap nesër kufijtë, shqiptarëve nuk u lejohet të udhëtojnë

Bashkimi Evropian ka përcaktuar 14 vende, të klasifikuara të sigurta, qytetarët e të cilëve do të lejohen të udhëtojnë drejt bllokut duke nisur nga 1 korriku, pavarësisht pandemisë. Nga kjo listë përjashtohet Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut, ndërsa Serbia dhe Mali i zi janë konsideruar vende të sigurta. Të përjashtuara si vende të pasigurta janë […]

Bota Lajme

Rifillim i ngadaltë i transportit ajror në Europë

Pas goditjes së kompanive ajrore nga COVID-19, trafiku po rifillon ngadalë në Europë me hapjen graduale të kufijve, por mijëra punonjës mbeten të kërcënuar, përcjell ATSH. Sipas IATA-s, shoqata më e madhe e sektorit ajror, për shkaqe të kufizimeve në qarkullim dhe frikës së udhëtarëve, trafiku do të rifillojë tashmë në tregjet e brendshme, më […]

Bota Lajme

OBSH dërgon një ekip të ekspertëve në Kinë për të identifikuar burimin e coronavirusit

Organizata Botërore e Shëndetësisë gjatë javës së ardhshme pritet ta dërgojë një ekip të ekspertëve në Kinë, me qëllim që të mund ta kuptojnë më mirë se si filloi epidemia e coronavirusit. Siç raporton CNN, këtë paralajmërim e ka bërë kreu i OBSH-së, Tedros Adhan Gebreyesus, gjatë një konference për media, transmeton Telegrafi. “Identifikimi i […]

Bota Lajme

Ky është fshati në Itali që ofron akomodin falas për turistët, arsyeja do t’ju habisë

Një fshat i vogël në jug të Italisë po ofron akomodim falas për vizitorët. Bëhet fjalë për zonën periferike San Giovanni në Molise të Italisë, i cili viteve të fundit është përpjekur që të ketë banorë të përhershëm, duke u ofruar nga 24 mijë euro për secilin që është i gatshëm të shpërngulet në fshat, […]

Bota Lajme

Lista e BE-së me shtetet që nuk janë të sigurta për udhëtime

Bashkimi Evropian do ta publikojë së shpejti një listë me shtetet që nuk janë të sigurta për udhëtime gjatë pandemisë COVID-19. Shtetet e Bashkuara nuk janë në një “listë të sigurt” të destinacioneve për udhëtime jo thelbësore që do të zbulohen nga qeveritë e Bashkimit Evropian më vonë sot, thanë tre diplomatë, raporton Reuters Blloku […]

Bota Lajme

BBC: Virus i ri tek derrat në Kinë, ka potencial të infektojë njerëzit dhe të shkaktojë pandemi

Shkencëtarët në Kinë kanë identifikuar një lloj të ri të virusit të gripit që sipas tyre ka potencial të shndërrohet në pandemi, raporton BBC. Virusi qysh më herët është paraqitur tek derrat, por, siç thonë shkencëtarët, edhe njerëzit mund të infektohen. Studiuesit janë të shqetësuar për shkakun se virusi mund të pësojë mutacione dhe më tej […]