Bota Lajme

VIDEO/ Digjet xhamia 350-vjeçare në Stamboll, alarmohen banorët. Mbeten mister shkaqet e zjarrit

Një zjarr ka përfshirë Xhaminë historike ‘Vaniköy’, në lagjen Çengelköy në Stamboll, njoftuan zyrtarët ditën e djeshme. Flakët në xhaminë 350-vjecare alarmuan banorët të cilët njoftuan menjëherë zjarrfikëset. Për shkak të strukturës prej druri, zjarri u përhap shpejt dhe përpjekjet e banorëve për të shuar zjarrin rezultuan të pasuksesshme. Me mbërritjen e forcave zjarrfikëse, u […]

Bota Lajme

“Jeta mund të kthehet në normalitet dimrin e ardhshëm”, flet shkencëtari i vaksinës së COVID

Dr. Uğur Şahin, një nga themeluesit e kompanisë gjermane të bioteknologjisë BioNTech, e cila njoftoi prodhimin e vaksinës kundër COVID-19 dhe u raportua të jetë 90% e suksesshme tha se jeta mund të kthehet në normalitet që nga dimri i ardhshëm. Shkencëtari turko-gjerman deklaroi  në “Andrew Marr Show” në BBC se ai është i sigurt […]

Bota Lajme

COVID/ Pse Gjermania ka më pak vdekje? Tre “sekretet” e modelit Merkel

Tamponët, shpenzimet e mëdha të kujdesit shëndetësor, shtretërit në spitale u dyfishuan. Ja çfarë e bën kujdesin shëndetësor gjerman mbi të tjeerët. “Situata është serioze, por ne nuk jemi të pafuqishëm” Kishte rreth 25 mijë persona të rinj të infektuar nga Covid-19 dhe mbi 200 njerëz që vdiqën në 24 orët e fundit në Gjermani. […]

Bota Lajme

Pasi izolimi i pjesshëm nuk ishte efikas, ky vend europian rikthen karantinën e plotë

Austria po shkon drejt bllokimit total, ndërsa njoftimi pritet të bëhet nesër pasdite gjatë një konference shtypi nga kancelari Sebastian Kurz, njoftojnë mediat austriake. Pothuajse, dy javë pas të ashtuquajturit bllokim të butë, me një shtetrrethim në mbrëmje, infeksionet vazhdojnë të rriten, me mbi 9,000 raste të reja në ditë. Sipas të përditshmes “Der Standard”, […]

Bota Lajme

Shifër e çmendur/ Ja sa shumë ka kushtuar kura anti-Covid e përdorur nga Donald Trump

Mjekimi i përdorur nga presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, nga Covid-19, është një mjekim për një super njeri. Kështu janë shprehur ekspertët, të cilët sipas tyre, ku trajtim ka kapur një shifër marramendëse. Trump-it i ka kushtuar mjekimi më shumë se një milion euro dhe se ky mjekim i përket shumë, […]

Bota Lajme

“Nëse keni besim në zot, nuk do të infektoheni”, habit kryeministri malazez: Jam besimtar, e kalova në këmbë

Deklaratave mbi mënyrën e menaxhimit të pandemisë i është shtuar dhe një perlë e thënë nga kryeministri i mandatuar i Malit të Zi, Zdravko Krivokapiç. Ai deklaroi publikisht se masat anti-Covid janë të panevojshme nëse qytetarët janë fetarë, besojnë në Zot. Sipas Krivokapiç besimi në zot është ai që tund malet dhe jo masat e […]