Bota Koronavirus

”New York Post”: Vaksina kundër Covid-19 mund të jetë gati në prill

Zyrtarët kinezë thonë se ata mund të kenë gati një vaksinë kundër koronavirusit në muajin prill, që do të përdoret për situata emergjente apo prova klinike, sipas gazetës amerikane ”New York Post”. ”Tetë institute në vend janë duke punuar në pesë qasje të ndryshme ndaj vaksinave, në një përpjekje për të luftuar COVID-19”, sipas gazetës […]

Bota Koronavirus

Belgjikë, macja infektohet me Covid-19

Autoritetet shëndetësore belge kanë regjistruar 1,049 raste të reja me Covid-19 brenda 24 orëve të fundit, ndërsa është regjistruar edhe rasti i parë i infektimit të një kafshe shtëpiake, njofton MIA. Bëhet fjalë për një mace shtëpiake që u infektua nga njeriu, konstatojnë nga Laboratori Universitar në Liège të Belgjikës. “Ky lloj i infeksionit njeri-kafshë […]

Bota

Fauci: Koronavirusi mund të bëhet ciklik dhe të rikthehet më i fuqishëm

Eksperti kryesor i qeverisë amerikane për sëmundjet infektive paralajmëroi se shpërthimi i tanishëm i koronavirusit mund të bëhet ciklik dhe të rikthehet më i fuqishëm për herë të dytë nëse nuk bëhen përgatitje të mjaftueshme për ta parandaluar. Ai i bëri komentet të mërkurën gjatë një konference për shtyp në Shtëpinë e Bardhë. Dr Anthony […]

Bota Koronavirus

Afganistan, lirohen 10 000 të burgosur për të parandaluar përhapjen e virusit korona

Autoritetet njoftuan sot se do të lirojnë deri në 10 000 të burgosur brenda dhjetë ditëve në vazhdim.Ky vendim u mor si masë për parandalimin e përhapjes së koronavirusit të ri në këtë vend, ku infrastruktura shëndetësore po dështon pas katër dekadash luftë. “Të burgosurit që do të përfitojnë do të jenë gra, fëmijë, të […]

Bota Koronavirus

Beteja me koronavirusin, Itali, Spanja dhe SHBA tre vatrat kryesore të epidemisë globale

Italia, Spanja dhe Shtetet e Bashkuara janë aktualisht qendrat kryesore në shkallë globale të betejës me koronavirusin. Kina ishte për disa muaj vendi i goditur më rëndë, me numrin më të madh të të infektuarve dhe të vdekurve nga COVID-19, por shifrat e fundit tregojnë se Italia dhe Spanja kanë një numër më të madh […]

Bota Koronavirus

OBSH: Shenja inkurajuese në Europë për luftën kundër koronavirusit. Mjekët italianë janë heronj

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) thotë se ka “shenja inkurajuese” në Europë në luftën kundër koronavirusit Sars-CoV-2. “Megjithëse situata mbetet shumë serioze, ne kemi filluar të shohim shenja inkurajuese,” tha Hans Kluge, drejtori i seksionit europian i Organizatës Botërore të Shëndetit. “Në Itali numri i rasteve është ulur paksa, por është shumë herët të thuhet […]

Bota

U infektua me koronavirus, pasi lëpiu tualetin e avionit

Një 21-vjeçar ka pranuar të bëjë sfidën më të fundit të TikTok të frymëzuar nga influencuesja, Ava Louise. Sfida mban emrin “Coronavirus challenge” dhe ata që pranojnë ta bëjnë duhet të lëpijnë një tualet publik. Larz e pranoi sfidën duke lëpirë tualetin e një avioni dhe pas kësaj ka rezultuar i infektuar me koronavirus. Nëpërmjet […]

Bota Koronavirus

Rikthehet koronavirusi tek 14 për qind të rikuperuarit në Kinë

Deri në 14 përqind të pacientëve me koronavirus të rikuperuar në Kinë kanë testuar përsëri pozitiv, kanë zbuluar ekspertët mjekësorë. Hulumtimet treguan se rreth tre deri në 14 përqind të pacientëve të mëparshëm u diagnostikuan me virusin, raporton “Daily Mail”, transmeton lajmi.net. Lajmi erdhi ndërsa ekspertët kishin frikë se Kina po përballet me një shpërthim […]