Bota

Policia franceze shkatërron me forcë një kamp të migrantëve

Policia franceze shkatërroi me dhunë një kamp të improvizuar të migrantëve në Paris, duke u përplasur me migrantët dhe aktivistët. Policia u përball me akuza për përdorim “skandaloz” të forcës së tepruar. Ministri i Brendshëm i Francës, Gerald Darmanin, shkroi në Twitter se disa nga skenat ishin “tronditëse” dhe urdhëroi policinë të siguronte një raport […]

Bota

Kina reagon pas deklaratave të Papës për persekutimin e myslimanëve ujgurë

Kina reagoi ndaj liderit të Kishës Katolike, Papa Françeskut, i cili në librin e tij të ri përmend vuajtjet e pakicës ujgure në këtë vend, transmeton Anadolu. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze, Zhao Lijian, deklaroi se komenti i Papa Françeskut për turqit ujgurë “nuk pasqyron të vërtetën” dhe tha se “njerëzit e të gjitha […]

Bota Lajme

OBSh-ja: Izolimi i Evropës mund të shmanget nëse plotësohet ky kusht

Zyra e Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Evropën ka thënë se izolimi i ri është i shmangshëm, nëse shumica dërrmuese e popullsisë i përdor maskat. Drejtori rajonal i OBSh-së për Evropën, Hans Kluge, gjatë një konference për gazetarë tha: “Izolimet janë të shmangshme, unë qëndroj prapa pozicionit tim se izolimet janë masa e fundit. Nëse […]

Bota Lajme

Çfarë do të ndodhë me botën në vitin 2021? Revista e madhe prestigjioze bën 10 parashikimet e rëndësishme

A ndiheni me fat? Numri 21 është i lidhur me fatin, rrezikun, shfrytëzimin e shanseve dhe hedhjen e zareve. Është mosha minimale në të cilën mund të hyni në një kazino në Amerikë dhe emri i një loje të njohur me letra, Blackjack. Të gjitha këto duken çuditërisht të përshtatshme për një vit me një […]

Bota Lajme

Vaksina e Oksford kundër Covid-19 nxit përgjigje imune tek të moshuarit

Vaksina kundër koronavirusit e Universitetit të Oksfordit ka treguar një përgjigje të fortë imunitare tek të moshuarit prej 60 deri 70 vjeç, duke rritur shpresat se mund të mbrojë grupmoshat më të rrezikuara nga virusi. Studiuesit thonë se testimet e fazes së dytë, bazuar në 560 vullnetarë, janë “inkurajuese”. Ata po testojnë gjithashtu nëse vaksina […]