Bota

Mbi 30 milionë të infektuar në të gjithë botën

Numri i të prekurve nga koronavirusi i ri COVID-19 në botë ka tejkaluar shifrën 30 milionë. Sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë, deri më tani në mbarë botën janë regjistruar gjithsej 30.036.868 raste me COVID-19. Numri më i madh i të infektuarve është regjistruar në SHBA, me […]

Bota

Pamje në SHBA ku tymi e ktheu qiellin në ngjyrë portokalli dhe të kuqe (FOTO+VIDEO)

Zjarret shkatërruese të shkurreve dhe pyjeve në bregun perëndimor të SHBA kanë vazhduar të përhapen. Flakët e mëdha kanë vazhduar të përhapen në rajone të shumta të shteteve të Kalifornisë, Oregon dhe Uashington të mërkurën. Zonat e prekura varionin nga zonat në veri të Uashingtonit në kufirin me Kanadanë, deri në jugun ekstrem të Kalifornisë […]

Bota

19 vjet nga sulmet terroriste në ShBA

Shtetet e Bashkuara, por edhe mbarë bota përkujtojnë sot 19-vjetorin e sulmeve të përgjakshme të 11 shtatorit 2001. Sulmi ndaj Kullave Binjake ishte kryer me 11 shtator 2001 nga një grup prej 19 vetash rrëmbyes radikalë, 15 prej të cilëve ishin nga Arabia Saudite, dy nga Emiratet e Bashkuara Arabe, një nga Egjipti dhe një […]

Bota Lajme

“Krijon infeksion”/ Mjeku italian “i shtang” të gjithë: Mos e bëni tamponin e koronavirusit, përmban baktere

Teksa bota po përballet me pandeminë Covid-19, teori të shumta konspirative qarkullojnë sa i takon vërtetësisë së gjithë kësaj situate, ku nuk mungojnë ata që vaksinën, karantinimin apo kryerjen e tamponit e shohin me skepticizëm. Së fundmi, mjeku italian Roberto Petrella, i specializuar në obstetro gjinekologji, i cili ka klinikën e tij mjekësore në Terramo […]

Bota Lajme

Bota duhet të jetë më e përgatitur për pandeminë tjetër, thotë shefi i OBSH-së

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të hënën se bota duhet të jetë më mirë e përgatitur për pandeminë e ardhshme, pasi ai u bëri thirrje vendeve të investojnë në shëndetin publik. Sipas Reuters, përcjell Telegrafi, më shumë se 27.19 milionë njerëz janë raportuar të infektuar nga coronavirusi i ri. Gjithashtu, […]

Bota Lajme

Zvicra hoqi disa shtete nga lista e vendeve “me rrezik të lartë”

Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH) të hënën azhurnoi listën e saj të vendeve që vlerësohet se kanë një rrezik të lartë të infeksionit nga koronavirusi dhe hoqi Belgjikën, Meksikën, Luksemburgun, El Salvadorin, Eswatini (ish-Svaziland), Kazakistanin, Kirgistanin dhe Omanin. Por, në listën e 55 vendeve me rrezik të lartë shtoi: Kroacinë, Polinezinë Franceze, Guajanën, Libanin, […]

Bota Lajme

Policia e Hong Kongut rrëzon përtokë një 12-vjeçare që mori pjesë në protestë (VIDEO)

Policia e Hong Kongut është kritikuar pasi video e policëve duke e rrëzuar përtokë një vajzë 12-vjeçare në afërsi të një proteste pro-demokraci ka bërë bujë, shkruan BBC. Policia ka thënë se vajza ka marrë pjesë në tubime ilegale dhe se policët kanë përdorë “forcë minimale” pasi ajo “kishte ikur në mënyrë të dyshimtë”. Familja […]