Lajme Rajoni

Zjarr i madh në zonën industriale në Mostar (FOTO)

Zjarr i madh shpërtheu mbrëmë në zonën industriale në Mostar, me ç’rast përfshiu një hapësirë prej disa kilometrash. Në shuarjen e zjarrit i cili rrezikoi objekte private dhe afariste përveç zjarrfikësve u përfshinë edhe qytetarët. Puna e zjarrfikësve u vështirësua nga era e fuqishme. Në shuarjen e zjarrit morën pjesë pesë automjete zjarrfikëse. Nuk ka […]

Vendi

186 raste të reja me Kovid-19, 7 viktima dhe 85 të shëruar

Gjatë 24 orëve të fundit Ministria e Shëndetësisë nga 1674 teste të kryera ka regjistruar 186 raste të reja të të infektuarve me Kovid-19. Shkup-56, Kumanovë-16, Shtip-8, Prilep-7, Tetovë-10, Strugë-6, Strumicë-12, Kriva Pallankë-3, Radovish-2, Koçanë-17, Probishtip-1, Makedonski Brod-1, Valandovë-1, Dellçevë-1, Sveti Nikollë-2, Kërçovë-3, Resnje-1. Sot Instituti për Shëndet Publik ka regjistruar 85 pacientë të shëruar […]

Bota

Mbi 30 milionë të infektuar në të gjithë botën

Numri i të prekurve nga koronavirusi i ri COVID-19 në botë ka tejkaluar shifrën 30 milionë. Sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë, deri më tani në mbarë botën janë regjistruar gjithsej 30.036.868 raste me COVID-19. Numri më i madh i të infektuarve është regjistruar në SHBA, me […]

Politike Vendi

Kuvendi me 92 vota miraton nevojën për ndryshime në ligjin për arsim fillorë

Në seancën e sotme kuvendore deputetët me 92 vota pro miratuan nevojën për ndryshime në Ligjin për arsim fillorë. Ndërkohë gjatë seancës VMRO-DPMNE-ja opozitare kërkoi që seancat e komisioneve të ndiqen nga media. Sipas tyre, largimi i medieve nga salla nënkupton obstruksion ndaj mediave dhe opozitës. Kryetari i Kuvendit iu kundërpërgjigj opozitës duke theksuar se […]

Politike Rajoni

Bullgaria kushtëzon bisedimet për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në BE

Bullgaria po kërkon mbështetje nga Bashkimi Evropian, që në kuadër të kornizës negociuese mes Maqedonisë së Veriut dhe BE-së, të futet edhe Marrëveshja për fqinjësi të mirë, që dy shtetet e nënshkruan në vitin 2017. “Marrëveshja bilaterale mes Shkupit dhe Sofjes për fqinjësi të mirë duhet të jetë pjesë e kornizës negocuese për anëtarësimin e […]

Politike Rajoni

Protesta e naftëtarëve të Ballshit, Hajdari: S’ka kush t’i mbrojë, qeveria dhe opozita heshtin

Pas rikthimit nga pushimet, ditën e sotme po zhvillohet seanca e dytë parlamentare. Teksa mori fjalën në Kuvend, Rudina Hajdari u ndal te protesta e naftëtarëve të Ballshit, duke u shprehur se është një turp për politikën shqiptare që hesht, ndërkohë që ata punëtorë po kërkojnë pagat për të mbajtur familjet e tyre. “Dua të […]

Rajoni

Kosovë, policia bashkë me FBI arrestojnë tre persona për krime kibernetike

Policia e Kosovës në bashkëpunime me FBI dhe në mbështetje të Prokurorisë së Shtetit kanë arrestuar tre persona të dyshuar për krime kibernetike. Sektori për Hetime të Krimeve Kibernetike në Policinë e Kosovës, pas një hetimi të gjatë dhe në bashkëpunim me autoritetet e ShBA-së, konkretisht me FBI-në si dhe në mbështetje të Prokurorit të […]

Rajoni

Naftëtarët në protestë para MIE, ndërhyn policia

Mblidhen për të protestuar përpara Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë naftëtarët e Ballshit. Naftëtarët kanë treguan se kanë 20 paga të pamarra dhe 11 muaj pa punë, ndërsa gjendja e tyre ekonomike vijon të vështirësohet. Ata shprehen se protestat dhe manifestimet nuk janë dëgjuar dhe se situate është bërë e padurueshme. Forcat e policisë kanë […]

Kronika Vendi

Arrestohet 40 vjeçari, dyshohet për disa vjedhje në rajonin e Tearcës

Gjatë ditës së djeshme diku rreth orës 17 e 15 minuta, në rrugën regjionale Tetovë-Jazincë, afër fshatit Xhepçisht të Tetovës, pjesëtarët e policisë të SPB-Tetovë e kanë arrestuar 40-vjeçarin J.H. nga Xhepçishti, për shkak të dyshimit se i njëjti ka hyrë me forcë dhe ka kryer disa vjedhje dhe dëmtime në rajonin e Tearcës. Pas […]