Kuriozitete

Ç’ndodh nëse “i vëmë flakën” borës? Njihuni me sfidën e TikTok-ut që po i çmend të gjithë (Video)

TikTok-u është i mbushur me video nga më të çuditshmet, që kthehen shumë shpejt në video virale. Një mot i pazakontë ka prekur Teksasin në Shtetet e Bashkuara, me reshje të dendura bore, e kaq ka mjaftuar që TikTok-sat të hidhen në aksion për të sjellë video pikante. Ajo që do të niste si një […]

Kuriozitete

Foto: Kështu dukeshin 11 udhëtarët e Titanikut në jetën reale

Fundosja e Titanikut ishte një tragjedi dhe vetëm 700 njerëz nga 2.200 mbijetuan. Ka pasur disa filma për këtë tragjedi, por më i paharrueshmi është Titaniku i James Cameron, i publikuar në vitin 1997. Ka efekte vërtetë mahnitëse, një histori të mrekullueshme romantike, dhe, natyrisht, karaktere komplekse dhe interesante. Në këtë artikull zbulojmë se si […]

Kuriozitete

Qyteti që ofron shtëpi me 1 euro

Italia, për të disatën herë po ofron shtëpi “vetëm 1 €” për të tërhequr banorë të rinj në rajonet e vogla pak të populluara. Biccari, në rajonin juglindor të Puglia-s po shet shtëpi të shkatërruara me çmimin prej 1 €. Shitja është pjesë e misionit të kryebashkiakut Gianfilippo Mignogna për të shpëtuar qytetin e tij […]

Kuriozitete

Donte të bëhej si modele, pamje para dhe pas operacionit për zgjatjen e këmbëve

Një vajzë në Vietnam i është nënshtruar një operacioni për zgjatjen e këmbës. Ky u bë menjëherë viral, pasi procesi është mjaft i dhimbshëm. Pacientja ishte e gjatë 168 cm, por dëshironte të kishte këmbë të gjata dhe të drejta, të ngjashme me ato të modeleve. Mundësia e vetme për të ishte të drejtonte dhe zgjaste artificialisht, […]

Kuriozitete

Misteri i zjarrit që nuk shuhet prej 4000 vjetësh, as kur bie shi e borë

Zjarret e përjetshme në Azerbajxhan kanë mahnitur dhe frikësuar udhëtarët për mijëra vjet me radhë. Edhe eksploratori venedikas Marco Polo ka shkruar për fenomenin misterioz kur kaloi nga ato anë në shekullin e XII. “Zjarri aty nuk shuhet prej 4000 vjetësh” , thotë për CNN International Aliyeva Rahila, një guidë turistike lokale. “Edhe kur bie […]

Kuriozitete

Bill Gates ka në plan të bllokojë diellin, ekspertët të shqetësuar

Bill Gates është duke financuar një projekt për ndërtimin e një teknologjie që do të reduktonte rrezet e diellit që do të hyjnë në atmosferën e Tokës, në një përpjekje që mendon se do të ndalojë ngrohjen globale. Eksperimenti i quajtur “SCoPEx” (Stratospheric Controllet Perturbation Experiment) po kryhet nga shkencëtarë të Universitetit të Harvardit për […]

Kuriozitete

Pse nuk i mbajmë mend ëndrrat?

Nganjëherë është me të vërtetë zhgënjyese kur shihni një ëndërr të bukur, por nuk mund ta mbani mend, apo jo? Ju kaloni një të tretën e jetës duke fjetur, dhe një pjesë e madhe e saj gjithashtu duke ëndërruar, shkruan “LiveScience”. Por shpesh ju nuk i mbani mend ëndrrat, në fakt, thuajse kurrë. Edhe ato […]

Kuriozitete

Pse e dëgjojmë zërin tonë ndryshe?

Arsyeja e vërtetë mund të iu surprizoj. Kur flasim, ne e dëgjojmë zërin tonë në një mënyrë, por më pas e dëgjojmë në një video apo incizim dhe tingëllon krejt ndryshe, shkruan “BrightSide”. Të gjithë e kemi përjetuar këtë situatë, dhe ne do të shpjegojmë arsyen se pse ndodhë ky fenomen, transmeton lajmi.net. Arsyeja mund […]