Bota Kulturë/Art

Egjiptianët me paradë mahnitëse dërgojnë 22 mumie në muzeun e ri (VIDEO)

Në Egjipt është mbajtur një paradë të shtunën ku është festuar transportimi i 22 mumieve mbretërore. Mumiet janë transportuar nga Kajro qendrore për në muzeun e ri masiv që ndodhet në jug të kryeqytetit, transmeton Klan Kosova. Parada e projektuar për të shfaqur trashëgiminë e pasur të vendit, kaloi përgjatë Nilit nga Muzeu Egjiptian me […]

Kulturë/Art

Strugë, ekspozitë nga artistja me famë botërore Lida Sherafatmand dhe artisti strugan Milko Nestoroski (FOTO)

Artistja me famë botërore Lida Sherafatmand së bashku me artistin strugan Milko Nestoroski realizuan ekspozitën e rradhes me pikturat e tyre. Lida Sherafatmand esht nje artiste iraniane e rritur ne Maltë. Ajo që në moshën 3 vjeçare ka bërë pikturën e saj të parë. Ajo ka dy vite që jeton ne Struge ku dhe vepron. […]

Kulturë/Art

Restaurimi i shtëpisë së shkrimtarit Sterjo Spasse, ndodh zbulimi i papritur gjatë punës (Foto)

Një grafikë e panjohur më parë ka dalë në dritë gjatë punës për restaurimin e shtëpisë-muze të shkrimtarit Sterjo Sterjo Spasse. Ministrja e Kulturës Elva Margariti bën me dije se në muret e katit të parë të ndërtesës ka dalë në dritë një grafikë, që mendohet se tregon pamjen e saj në vitin 1913, kur […]

Kulturë/Art Vendi

Sot në Strugë u realizua aktiviteti “Trashëgimia kulturore lokale në rrota” (FOTO)

Organizata joqeveritare “Kreativ dhe Aktiv” realizoi sot aktivitetin e rradhës të quajtur “Trashëgimia kulturore lokale në rrota”. Në aktivitet morën pjesë të rinj të moshave të ndryshme, të cilët në qytet lëvizën me biçikleta, ku dhe vizituan vendet kulturore më atraktive në Strugë. Qëllimi i aktivitetit ishte promovimi i lokacioneve kulturore të qytetit, me qëllim […]

Kulturë/Art Vendi

Strugë, u mbajt edicioni i 29 i festivalit “Këngë Jeho”

Mbrëmë në Strugë u mbajt edicioni i 29 i festivalit tradicional “Këngë Jeho”, një nga evenimentet më të rëndësishme të këngës dhe valleve shqiptare. Ndryshe nga vitet e kaluara, ku festivali është mbajtur 3 net, këtë vit festivali ishte i reduktuar dhe u mbajt vetëm një natë, për shkak të pandemisë. Megjithatë, organizatorët për TVM2 […]

Kulturë/Art

“PORTA SKUPI” mbajti panairin e katërt “Artizanatet dhe gruaja” (FOTO)

Për të katërtën herë me radhe Shoqata për Zhvillimin e Kulturës “Porta Skupi”, organizoi panairin “Artizanatet dhe gruaja”. Panairi njëditor u mbajt në Parkun e Qytetit të Shkupit tek Guaca nga ora 10 deri në orën 16, ku gra të profileve të ndryshme, promovuan vlerat tradicionale si ushqimore ashtu edhe punime dore të trashëguara nga […]