Opinione

Pse shqiptarët e bojkotuan 8 shtatorin – Ditën e referendumit për pavarësinë e Maqedonisë?!

Nga Abdulla Mehmeti/ Më 8 shtator 1991 u mbajt Referendum për pavarësimin e Maqedonisë nga ish-federata jugosllave. Ky referendum atëkohë u bojkotua nga shqiptarët, të cilët kërkuan statusin e autonomisë dhe nuk ishin të kënaqur me pozitën e arritur në Kushtetutën e re të këtij vendi. Sipas vlerësimeve shtetërore të asaj kohe, mbi 95 për […]

Opinione

“TOP-SHOP” kryeministri!

Nga Nijazi Muhamedi VEZET E KLLUKURA SI “PRIORITETE” TE “TOP-SHOPIT”..! Ky “top-shop”kryeministri dje e katranosi punen prap:”prioritetet”qe i thote ne mengjes, i ndryshon ne mbremje dhe ec e gjeje cka do thote sot dhe cka do beje neser,edhe ate kur ende nuk paska “keshilltare” te rinj dhe nuk e dime se a i ka perzene […]

Opinione

Kush po i përze shqiptarët nga vendi

Një artikull alarmant i “The Economist” për shpopullimin dhe plakjen e Shqipërisë, ka ndezur në vend debatin më meskin dhe sipërfaqësor që mund të imagjinohej.  Kundërshtarët e Edi Ramës, argumentojnë se ardhja e rilindjes në pushtet ka përkuar jo krejt rastësisht me një valë të re emigracioni dhe bëjnë kryeministrin aktual tërësisht përgjegjës, për faktin […]

Opinione

UÇK-ja është formuar nga Ibrahim Rugova?

Me kalimin e viteve, po dalin në pah edhe shumë gjëra, të cilat ishin të mbuluara nga mistere, nga mjegullnaja të krijuar nga shumë persona. Pikërisht këta persona janë ata që në emër të luftës luftonin Ibrahim Rugovën për t’i marrë pushtetin. Ky skenar u dështoi shumë herë, populli me instinktin e tij e mbrojti […]

Opinione

Ceca dhe “fansat” e saj shqiptarë!

Shkruan: Bardhyl Mahmuti Të dashur miq, Një postim i këngëtarit të mirënjohur Genc Prelvukaj, për shqiptarët që kanë pëlqyer faqen zyrtare të këngëtares serbe Ceca Razhnjatoviq më shtyu të shoh listën e miqve të mi. Fatkeqësisht, në mesin e 5000 miqve të mi, kishte 92 persona që ishin “fansa” të gruas së kriminelit Željko Ražnatović […]

Opinione

Kim Mehmeti: Mos u bëni merak- BDI’ja as mundet as guxon t’i dëmtojë interesat e partive maqedonase!

Nga Kim Mehmeti Mediat vazhdojnë të raportojnë për kinse revoltën brenda partiake, të nxitur nga propozimi i kryetarit të BDI’së për postet ministrore. Madje flitet për ndërhyrjen vëllazërore të politikanëve, intelektualëve dhe afaristëve me ndikim nga Kosova e Shqipëria, për ta tejkaluar këtë situatë! Nuk e kuptoj nga i gjithë ky shqetësim kur dihet se […]

Opinione

Mujo Buçpapaj: Shqiptarët kanë në dorë të ardhmen e Maqedonisë së Veriut

Nga Mujo Buçpapaj Udhëtimi demokratik i Maqedonisë së Veriut do të varet nga shqiptarët. Zgjedhjet e parakohshme të 15 korrikut 2020 dëshmuan në masë të madhe potencialin elektoral të shqiptarëve etnikë në këtë vend. Përjashtimi nga listat, shlyerja nga regjistri kombëtar i gjendjes civile i emigracionit shqiptar dhe presionet sllavomaqedonase ndaj votuesve të thejshtë etj, […]