Opinione

Barazia kushtetuese ende një ëndërr për shqiptarët e Maqedonisë se Veriut

Nga Fatos Rushiti/ Kur jemi kah fundi i fushatës parazgjedhore, në taborrin politik shqiptar sikur kemi një nënshtrim të heshtur të partive politike shqiptare ndaj dy partive më të mëdha maqedonase, LSDM dhe VMRO, të cilat dominojnë skenën politike maqedonase tre dekada me radhë. Bazuar në premtimet e liderëve politikë shqiptarë, Badinteri në Qeveri, barazi […]

Opinione

Izolimi i dyfishtë i Shqipërisë, arsyet pse gjëndja doli jashtë kontrollit

VEHAP KOLA Bashkimi Europian ka vendosur të mos i hapë dyert për Shqipërinë pas 1 korrikut, kur pritej që qytetarët e vendeve të Ballkanit Perëndimor të lejoheshin të udhëtonin drejt Unionit. Ndërsa Maqedonia është në gjysmëkarantinë dhe pret zhvillimin e zgjedhjeve të parakohshme më datë 15 korrik, Kosova ka statistikat më negative të rajonit dhe […]

Opinione

Politikës kosovare i nevojiten gra rebele

Shkarkimi i Vjosa Osmanit nga pozita e nënkryetares së LDK-së është pjesë e një historie të gjatë të grave të Kosovës zëri i të cilave heshtet brenda partive politike dhe shfaq nevojën për politikane gra të pa nënshtruara, të cilat refuzojnë të përshtaten në strukturat partiake që dominohen nga burrat. Vjosa Osmani nuk është më […]

Opinione

A njeh dikë që ka koronavirus?

Nga Lutfi Dervishi Numri i të infektuarëve dhe të shtruarve në spital me Covid-19 po vjen duke u rritur çdo ditë dhe çdo ditë e më dendur dëgjon pyetjen: a njeh ti njeri me koronavirus? Njerëz publikë janë infektuar dhe kanë folur për rreziqet e virusit të panjohur. Por kjo nuk mjafton për të mos […]

Opinione

Si qyterare, ju lus që të bëni kujdes!

Shkruan: Donika Bakiu Sot Shqipëria 82 raste të reja, Maqedonia e Veriut sot 134 raste të reja , Kosova mbrëmë 129 raste të reja. Këto janë shifra shumë të larta. Ju lutem të mendojmë mirë për veten dhe familjet. Ka raste që janë të kontaktit, ka raste brenda familjes. Disa raste janë pa simptome. Disa […]

Opinione

KOSOVAR – NJERI QË ËSHTË I VARUR PREJ KOSIT!

Shkruan: Emin Azemi Etimologu i karrabethavt Pal Lekaj vjen me nje spjegim interesant per fjalën KOSOVAR.Sipas fjalorit të hajgareve të tij etimologjike, njeriu që është i varur prej kosit quhet KOSOVAR.Baza e kësaj kompozire gjuhësore, sipas Dr. Palit, përbëhet nga fjalët KOS dhe VAR (i varur). Pasojnë edhe “studime” të tjera në fushën e neo-leksikologjisë […]

Opinione

Faleminderit Heronjve tanë

Që nga fillimi i pandemisë COVID-19, bota ka dëshmuar realitetin e natyrës njerëzore përmes egoizmit të atyre që nuk pranuan të qëndrojnë në shtëpi, atyre që ua hedhin fajin të tjerëve, atyre që thonë se ‘’virusi nuk ekziston’’. Kur shohim se gati të gjitha vendet janë rikthyer në normalitetin e ri, Maqedonia e Veriut sikur […]

Opinione

Karakteri i heroit prej kartoni

Janë bo avokat të djallit, se avokat të nevojtarëve s’kanë mbet mo, sot për studentin nuk ka kush kujdeset as vetë studenti i ngratë që punon e nga ana tjetër mbulon shpenzimet. Se sot i kanë dhanë prioritet studentit që thotë hajt falma një 6- she se s’bohem kurgjë unë, e në fund ligjëruesit i […]

Opinione

Reagim: Gjuha e urrejtjes nuk është e mirë!

Shkruan: Donika Bakiu “ Ценаta на соживотот ја плаќаме со животот “ në gjuhën shqipe:“Çmimin e bashkëjetesës e paguajmë me jetë” Këtë e thotë në tweet Profesoresha- Akademike Katica Kulavkova për të thënë se virusi përhapet nga jo maqedonas! Nuk habitem sepse nuk është hera e parë që shprehin mllef ndaj nesh! Jam mësuar më […]