History

Pse burrat i hoqën kapelat e gratë shamitë?

Nga: Daut Dauti Telegrafi Në skenën kryesore të filmit “Girl with a pearl earing” (Vajza me vath perlë), piktori Johannes Vermeer vendos ta bëjë portretin e shërbëtores me vathin e gruas së tij. Është viti 1665 kurse vendi është Holanda. Pasi që vathi nuk duket mirë, piktori i thotë vajzës: “Hiqe shaminë”. Vajza tmerrohet dhe […]

History Intervista

Intervista e veprimtarit Adem Demaçi në 2013-tën, tregon për kohën e burgosjes së parë (VIDEO)

Në një intervsistë për emisionin e dikurshëm “Pa rrotlla” të udhëhequr nga gazetari Milaim Zeka, veprimtari i njohur i çështjeve kombëtare, Adem Demaçi, tregon se si ka marrë frymën patriotike që në shkollimin e tij, e tregon se si është burgosur për herë të parë nga Serbia, të cilët fillimisht janë munduar ta bëjnë pjesë […]

History

105 vjet nga vrasja e Isa Boletinit

Sot bëhen 105 vjet që nga vrasja e pabesë e Isa Boletinit. I lindur më 15 janar 1864 në kullën e Boletinëve, afër Mitrovicës, patrioti shqiptar Isa Boletini, ishte vrarë pabesisht nga malazezët në Podgoricë më 23 janar 1916, së bashku me bijtë e tij Halilin dhe Zahidin, dy nipërit dhe tre luftëtarë të tjerë. […]

History

Patrioti që u shua si armik i Shqipërisë, sepse fliste për Kosovën dhe kundërshtonte Jugosllavinë

Nga: Xhorxhia Anxhara Kol Rodhe (stërgjyshi) u lind në vitin 1883, në një familje të thjeshtë samarpunuesish në Korçë. Që në moshë të re u ndoq nga xhonturqit për idetë e pavarësisë. Në vitin 1902, xhonturqit e arrestojnë dhe e mbyllin në burgun e Himarës. Del dhe mbërrin në Odesë e shkon deri në Siberi […]

History

Përgatitjet për pavarësi dhe qëndrimet që paraqiti Hasan Prishtina para britanikëve

Me 10 mars 1912, nënkonsull britanik në Shkup, Walter Peckham, dërgoi një raport në Foreign Office në të cilin përshkroi situatën në Shqipëri dhe vizitën e ministrit të brendshëm otoman në Kosovë. Ministri otoman, Haxhi Adil Beu, shpresonte se me reformat e paralajmëruara do t’i joshte shqiptarët të cilët në Kosovë po bënin përgatitjet përfundimtare […]

History

Politikani francez për Skënderbeun: Hero, mbret dhe simbol i shqiptarëve

Në faqen n°314 të librit me titull “Histoire de la Turquie II – Historia e Turqisë II”, të poetit, romancierit, dramaturgut dhe politikanit të njohur francez, Alphonse De Lamartine, botuar në Paris në 1862, gjejmë një përshkrim të veçantë për heroin tonë kombëtar, Gjergj Kastriotin, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – […]