Vendi

Filipçe: 7 persona në gjendje të rëndë

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, gjatë konferencës për shtyp mbi gjendjen e koronavirusit sot, tha se në Klinikën Infektive janë hospitalizuar 41 pacientë, 7 janë në gjendje më kritike. 27 janë me gjendje të mesme, kurse 7 me simtome të lehta. Edhe pacientët në Shtip janë në gjendje stabile, ndërkohë janë duke u testuar 18 […]

Lajme Sport

Barcelona ul pagat e lojtarëve për shkak të virusit korona

Barcelona do të ul pagat e lojtarëve të saj për shkak të shpërthimit të koronavirusit, transmeton Anadolu. Klubi spanjoll të enjten vonë njoftoi se Bordi ekzekutiv ka vendosur të pezullojë përkohësisht kontratat e lojtarëve, gjë që çon në një “ulje proporcionale të shpërblimit të parashikuar në kontratat përkatëse”. Kontratat e lojtarëve do të mbeten të […]

Showbiz

Sinan Vllasaliu nuk ja ka frikën Amerikës, thotë se e dëshiron një kryeministër që e do popullin e tij

Sinan Vllasaliu shpreh haptazi admirimin e tij për kryeministrin në detyrë. Figura të shumtë nga shoubizi përmes rrjeteve sociale janë duke treguar bindjet e tyre në politikë, shkruan lajmi.net. Pas ngjarjeve të fundit, këngëtari Sinan Vllasaliu ka shprehur përkrahjen e tij për kryeministrin e shkarkuar Albin Kurti, dhe thotë se në krye të Qeverisë e […]

Bota Koronavirus

”New York Post”: Vaksina kundër Covid-19 mund të jetë gati në prill

Zyrtarët kinezë thonë se ata mund të kenë gati një vaksinë kundër koronavirusit në muajin prill, që do të përdoret për situata emergjente apo prova klinike, sipas gazetës amerikane ”New York Post”. ”Tetë institute në vend janë duke punuar në pesë qasje të ndryshme ndaj vaksinave, në një përpjekje për të luftuar COVID-19”, sipas gazetës […]

Rajoni

Shqipëri, vetëm një personi nga familja do t’i lejohet dalja nga shtëpia

Përmes një postimi në rrjetet sociale, kryeministri i Shqipërisë,Edi Rama paralajmëron shtrëngimin e masave për të parandaluar përhapjen e koronavirusit. Ai tha se nga e hëna vetëm një personi nga familja do t’i lejohet dalja nga shtëpia për të bërë furnizimet e nevojshme me ushqime dhe kjo do të bëhet duke u regjistruar në një […]

Bota Koronavirus

Belgjikë, macja infektohet me Covid-19

Autoritetet shëndetësore belge kanë regjistruar 1,049 raste të reja me Covid-19 brenda 24 orëve të fundit, ndërsa është regjistruar edhe rasti i parë i infektimit të një kafshe shtëpiake, njofton MIA. Bëhet fjalë për një mace shtëpiake që u infektua nga njeriu, konstatojnë nga Laboratori Universitar në Liège të Belgjikës. “Ky lloj i infeksionit njeri-kafshë […]

Opinione

Leximi në kohën e Virusit Korona

Shkruan Donika Bakiu Leximi na pasuron jetën, na bën të aftë të përdorim fjalët e duhura, në kohën e duhur, për të shprehur mendimet tona.Virusi Korona u përhap kudo , duhet të qëndrojmë në shtëpi tek ne kafenetë janë të stërmbushura, më mirë merrni lexoni , shpëtoni jetë, relaksohuni me libra. Të mos dalim jashtë dhe të lexojmë më shumë […]