Teknologji

Facebook ka filluar një fushatë të re për t’i ndihmuar njerëzit të zbulojnë histori të rreme dhe dezinformata

Reklamat do t’i inkurajojnë njerëzit të pyesin se çfarë lexojnë në internet, në burimet e tyre të lajmeve në Facebook dhe më gjerë. Vjen pasi Facebook dhe platformat e tjera përballen me pyetje se sa duhet të rregullojnë ato histori mashtruese dhe nëse po bëjnë mjaft për të ndaluar përhapjen e tyre, transmeton lajmi.net. Krijuar […]

Showbiz

Kush ishte i dashuri i Melania Trump?

Është publikuar foto e ish-it të gruas së Trumpit. Bashkëshortja e të parit të Amerikës merr vëmendjen pothuajse me çdo paraqitje, shkruajnë mediat e huaja, transmeton lajmi.net. Edhe jeta e Melania Trump është në interes të publikut andaj së fundmi është shkruar për ish të dashurin e saj. Ish-i i saj tregoi publikisht se ku […]

Vendi

Në kornizën negociuese me BE-në pranohet gjuha maqedonase

“Lajmi se në propozim-kornizën për negociatat me BE-në, duhet të përkthehen në gjuhën maqedonase, është edhe një konfirmim për pranimin e gjuhës sonë”. Ky është vlerësimi i kryetarit të LSDM-së Zoran Zaev, i cili i kërkon opozitës maqedonase që ta përshëndesë këtë akt dhe siç tha, të ndalojë me gënjeshtrat, përcjell Telegrafi Maqedoni. “Po, ka […]

Politike Vendi Zgjedhjet 2020

Thaçi: PDSH-ja ka qenë disa herë e sulmuar me mjete të pajeluara politike

“Partia jonë ka qenë disa herë e sulmuar me mjete të pajeluara politike. Duke filluar nga vitit 1993 ku u krijuam si opozitë, pastaj në vitin 97, 2001, 2008 dhe në vitin 2016”, ka deklaruar lideri i PDSH-se në nj5 takim me mbështetësit e tij në Gostivar. “Shteti dhe institucionet e Maqedonisë kanë një prioritet […]