Kuriozitete

Pse nuk i mbajmë mend ëndrrat?

Nganjëherë është me të vërtetë zhgënjyese kur shihni një ëndërr të bukur, por nuk mund ta mbani mend, apo jo? Ju kaloni një të tretën e jetës duke fjetur, dhe një pjesë e madhe e saj gjithashtu duke ëndërruar, shkruan “LiveScience”. Por shpesh ju nuk i mbani mend ëndrrat, në fakt, thuajse kurrë. Edhe ato […]

Rajoni

Petkoviq dhuron 36 çelësa të apartamenteve të reja për çifte të sapomartuara në veri të Mitrovicës

Drejtori i të ashtuquajturës Zyra për Kosovën, Petar Petkoviq ka qëndruar së fundi në territorin e Kosovës. Petkoviq ka vizituar veriun e Mitrovicës ku i ka dorëzuar 36 çelësa të apartamenteve të reja , qiramarrësve në tri ndërtime të ndryshme të cilat u bënë me fonde nga Qeveria e Serbisë. Në raportimin e mediave serbe […]

Bota

Regjistrohen raste të virusi H5N8 në Indi, nis asgjësimi i shpendëve

Në Indi ka filluar asgjësimi i pulave për shkak të zbulimit të paradokohshëm të rasteve të gripit të shpendëve (versioni H5N8). Sipas BBC-së, raste të gripit të shpendëve janë regjistruar në pesë shtete indiane, pas së cilës u dha një paralajmërim në të gjithë vendin. Autoritetet indiane kanë vendosur të shkatërrojnë patat e egra, sorrat […]

Bota

Mediat amerikane: Demokratët kanë fituar njërin balotazh në Xhorxhia

Demokrati, Raphael Warnock fitoi një balotazh të ashpër ndaj senatores amerikane, republikanes Kelly Loeffler, në shtetin e Xhorxhias, kanë raportuar mediat amerikane të mërkurën, por cila parti do të kontrollojë Senatin mbetet ende e paqartë pasi rezultatet e një balotazhi të dytë ende nuk dihen. Rezultatet e dy zgjedhjeve të balotazhit në shtetin e Xhorxhias […]

Rajoni

Ambasada amerikane reagon pas vendimit të djeshëm të Kuvendit për FSK-në

Ambasada amerikane ka reaguar pas vendimit të djeshëm të Kuvendit të Kosovës që i jep dritën e gjelbër FSK-së të shkojë në misione paqeruajtëse jashtë vendit. Ambasada në një postim në Facebook ka publikuar fotografi të ushtrimeve të përbashkëta të FSK-së me ushtarët amerikanë,  duke shtuar se Kosova po demonstron gatishmërinë e saj që të […]

Rajoni

Nga shkurti, Kosova planifikon të vaksinojë 20 mijë qytetarë brenda ditës kundër Covid-19

Kosova planifikon që të vaksinojë 20 mijë qytetarë kundër koronavirusit të ri brenda ditës, pasi të arrijnë vaksinat e para në muajin shkurt, tha kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti. Hoti, në një konferencë për media, prezantoi strategjinë për vaksinimin e popullatës kundër sëmundjes COVID-19 dhe tha se janë tri grupe që do të […]

Vendi

Filipçe: Nëse situata epidemiologjike mbetet stabile, lokalet së shpejti do të punojnë deri në ora 21

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipce, gjatë paraqitjes së tij të sotme në Radio Televizionin Shtetëror theksoi se objektet hotelierike do të kthehen në orarin e punës deri në orën 21:00, nëse situata epidemiologjike mbetet e qëndrueshme siç është për momentin. Në pyetjen nëse janë planifikuar masa të reja apo zbutja e masave pas pushimeve, Filipçe […]