Lajme Vendi

“Kryeministri shqiptar”, Mickoski nuk mbështet koalicion të zgjeruar me LSDM-në

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski nuk mbështet koalicion të zgjeruar me LSDM-në si kundërpërgjigje ndaj bllokut politik shqiptar për pozitën e kryeministrit. Mickoski ka shtuar se një shumicë e tillë është dëshmuar se nuk ka efekt dhe se retorika e BDI-së për kryeministrin shqiptar sa vjen e zbehet. Ai thotë se mbështet një model të […]

Lajme

Eurostat: Rënie historike e PBB-së së zonës euro prej 12,1%

Zona euro regjistroi në tremujorin e dytë një rënie historike prej 12,1% të Prodhimit të Brendshëm Bruto (PBB), si pasojë e masave kufizuese për shkak të koronavirusit, njoftoi sot Zyra europiane e Statistikave Eurostat. “Bëhet fjalë për rënien më të madhe që prej fillimit të matjeve në 1995”, nënvizoi në një komunikatë Eurostat. “Ky vlerësim […]

Lajme

Policia ndërpren dasmën me 50 persona në Gjakovë, arreston një person

Një person u arrestua dje në Rogovë të Gjakovës, pasi që organizoi dasëm në shtëpinë e tij. Sipas raportit të Policisë së Kosovës, i njëjti në oborrin e shtëpisë ka organizuar dasëm me 50 të ftuar, shkruan lajmi.net. Pasi ahengu ishte ndërprerë, dasmoret janë shpërndarë ndërsa, me vendim te prokurorit i dyshuari është dërguar në […]

Lajme Rajoni

Shqiptarët shpenzojnë 360 mln euro në vit për argëtim, renditja e qyteteve

Pandemia e ka kushtëzuar pothuajse tërësisht mënyrën se si njerëzit, kryesisht të rinjtë, e kalojnë kohën, apo dhe argëtohen këtë verë, sidomos pas ndalimit të muzikës dhe lokaleve të natës në bregdet dhe mbylljes të kinemave e shfaqjeve teatrale. Por, mesatarisht çdo vit, shqiptarët shpenzojnë rreth 3.1% të vlerës së shtuar bruto në vend për […]

Bota Lajme

Sulm me bomba në Afganistan, natën e Bajramit

Së paku 17 njerëz u vranë nga shpërthimi i makinës-bombë në provincën Logar të Afganistanit. Shpërthimi ndodhi para se të niste armëpushimi i shpallur nga talibanët për festën e Bajramit. Talibanët e mohuan përgjegjësinë për sulmin, ndërsa grupi militant Shteti Islamik nuk lëshoi ndonjë deklaratë. Sulmi besohet se u krye nga një sulmues vetëvrasës, tha […]

Lajme Rajoni

Kurti uron Kurban Bajramin, apelon për kujdes të shtuar për shkak të pandemisë

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje (LVV), Albin Kurti ka uruar besimtarët myslimanë për festën e Kurban Bajramit. Kurti përmes një postimi në rrjetin social në Facebook ka shkruar se në këtë festë synohet afirmimi i kujdesjes për tjetrin, e jo për vetën. Ai tutje apelon për kujdes të shtuar për shkak të pandemisë e cila ka […]

Lajme Rajoni

Pandemia, Banka Botërore i jep Shqipërisë 15 milionë euro

Banka Botërore ka miratuar ditën e djeshme një financim prej 15 milionë eurosh për Shqipërinë. Financimi do të jetë një projekt ndihmës për të forcuar kapacitetet shëndetësore për të luftuar COVID-19. Për më tepër thuhet se këto 15 milionë euro do të shkojë për testimet e popullsisë, gjurmimin e rasteve, rritjen e shtretërve spitalorë në […]

Bota Shëndetësi

OBSH: Të rinjtë nuk janë të pathyeshëm përballë COVID-19

Të rinjtë nuk janë të pathyeshëm përballë COVID-19 dhe duhet të marrin të njëjtat masa paraprake sikurse pjesa tjetër e popullatës, për të mbrojtur veten dhe të tjerët, tha sot Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus. “E kemi thënë dhe e përsërisim: të rinjtë mund të infektohen, të rinjtë mund të vdesin dhe […]