Teknologji

Cilët mund të jenë hapat e ardhshëm në “vallëzimin diplomatik” për TikTok-un

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka thënë se nuk po planifikon të zgjasë një afat që i ka dhënë kompanisë kineze ByteDance, për shitjen e aplikacionit TikTok. Procesi është zhytur në pasiguri. Trump ka thënë vazhdimisht se afati i fundit për shitjen e aplikacionit për video të shkurtra është 15 shtatori, megjithëse data […]

Kuriozitete

A ka jetë në një tjetër planet? Zbulimi i fundit i shkencëtarëve për Venusin do ju lërë pa fjalë

Astronomët zbuluan një gaz në Planetin Venus që ende nuk mund ta shpjegojnë. Ky gaz është fosfinë – një molekulë e përbërë nga një atom fosfori dhe tre atome hidrogjeni. Në Tokë, fosfina është e lidhur me jetën, me mikrobe që jetojnë në zorrët e kafshëve si pinguinët, ose në mjedise të varfëra nga oksigjeni, […]

Politike Vendi

Kuvendi me 92 vota miraton nevojën për ndryshime në ligjin për arsim fillorë

Në seancën e sotme kuvendore deputetët me 92 vota pro miratuan nevojën për ndryshime në Ligjin për arsim fillorë. Ndërkohë gjatë seancës VMRO-DPMNE-ja opozitare kërkoi që seancat e komisioneve të ndiqen nga media. Sipas tyre, largimi i medieve nga salla nënkupton obstruksion ndaj mediave dhe opozitës. Kryetari i Kuvendit iu kundërpërgjigj opozitës duke theksuar se […]

Vendi

Eko Guerilla kërkon hetim kundër Komunës së Tetovës

Organizata Eko Guerilla kërkon hetim kundër Komunës së Tetovës lidhur me miratimin e planit detal urbanistik, në të cilin parashihet ndërtimi i objekteve të banimit në vendin e Shik Jelakut. Arijanit Xhaferi thotë se Prokuroria duhet të hetojë miratimin jotransparent sipas tij të planit detal urbanistik nga ana e komunës së Tetovës Informacionet e ditëve […]

Kronika Vendi

Gostivar, gjendet trupi i vajzës që u mbyt në lumin vardar, kërkohet trupi tjetër

Pas tre orëve kërkim, në afërsi të fshatit Çajlë është gjetur trupi i vajzës. Sipas informatave nga mediat lokale, bëhet fjalë për trupin e vajzës që është dukur rreth orës 23:00, ecila humbi në Lumin Vardar në Gostivar. Trupi është gjetur në ora 3 të mëngjesit. Ende po bëhet kërkimi i trupit të një personi […]