Bota Lajme

Pabarazia me vaksinat, OBSH: Në vendet e varfra, vetëm 0.2 % e dozave

Pabarazia në shpërndarjen e vaksinës kundër koronavirusit mbetet shokuese, denoncon kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë Tedros Adhanom Ghebreyesus. Ai u bëri thirrje vendeve të mbështesin programin e Covax të drejtuar nga OBSH, që synon të mundësojë qasje të barabartë ndaj vaksinave. Në një konferencë për shtyp në Gjeneve të Zvicrës, shefi i OBSH vlerësoi […]

Rajoni

Ish presidenti i Shqipërisë, Bamir Topi me rrëfime interesante, flet për Sali Berishën, Albin Kurtin dhe Vjosa Osmanin

Ish presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bamir Topi ishte mysafir këtë të diele në emisionin ‘Kojshia Show!’, ku shpalosi shumë rrëfime interesante. Ai zbuloi se si e kishte parë Sali Berishën duke qarë në zyrën e tij. Ish presidenti i Shqipërisë, ish kryetar i Partisë Fryma Re Demokratike në Shqipëri ka folur edhe për kryeministrin […]

Rajoni

Kurti për furnizimin me vaksina: E shohim me skepticizëm ndihmën nga shtetet që nuk na kanë njohur

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se orientimi i Qeverisë së Kosovës është evropian dhe autoatlantik, prandaj edhe e shohim me skepticizëm ndihmën e ofruar nga shtete që nuk e kanë njohur shtetësinë e Kosovës. Kurti u shpreh se duke qenë në këtë situatë edhe gjendja dhe furnizimi me vaksina është delikate. “Në parim, […]

Rajoni

Mediat serbe irritohen nga një deklaratë e Vjosa Osmanit, e quajnë “gjarpër” (FOTO)

Fjala e parë e Vjosa Osmanit si presidente në Kuvendin e Kosovës ka marrë vëmendjen e posaçme të mediave serbe. Një deklaratë e saj, u ka bërë përshtypje mediave serbe, transmeton Gazeta Express. Presidentja e sapo zgjedhur e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se Serbia duhet të marrë përgjegjësinë për gjithçka që ka bërë në Kosovë. […]

Rajoni

Kurti: Dy identifikime të reja nga Kizhevaku, në përvjetorët e Kralanit dhe Rezallës

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka kujtuar masakrën e Kralanit dhe të Rrezallës, në luftën e Kosovës. Ai përmes një shkrimi në rrjete sociale ka shkruar se në këtë përvjetor të dy masakrave, janë identifikuar dy viktima të reja, të humbur që nga koha e luftës. Kurti shkruan se gërmimet në Kizhevak duhet të vazhdojnë, […]

Vendi

Masa të reja restriktive, mbyllje e objekteve gastronomike dhe orë policore më herët?

Burime jozyrtare të Alsat brenda Qeverisë njoftojnë se Komisioni i Sëmundjeve Infektive ka propozuar masa shtesë kundër përhapjes së COVID-19. Jozyrtarisht KSI rekomandon mbylljen e objekteve gastronomike si dhe orar të ri të orës policore, respektivisht ora policore të fillojë nga ora 20:00. Ndryshe, Qeveria ka caktuar mbledhje për në ora 13:00, ndërsa kryeministri Zoran […]

Rajoni

Kërkohet largimi i Ardian Kastratit dhe shkarkimi i Këshillit drejtues të UP-së

Aktivistë të shoqërisë civile kanë organizuar sot një protestë ku kërkuan përjashtimin e Ardian Kastratit nga Universiteti i Prishtinës, pas sipas tyre ai ka përdorur gjuhë seksiste dhe denigruese në një postim të tij publik në rrjetin social Facebook ndaj presidentes Vjosa Osmani. Aktivistja Liridona Sjarina tha se Kastrati ka bërë një deklaratë seksiste dhe […]