Bota

Në Hagë do të nisë apeli i Mlladiqit për burgim të përjetshëm

Gjyqtarët ndërkombëtarë në Hagë pritet të nisin të martën seancën për apelin e komandantit ushtarak të serbëve të Bosnjës, Ratko Mlladiq, kundër dënimit për burgim të përjetshëm për gjenocidin e kryer në masakrën e Srebrenicës dhe për krime tjera, shkruan REL. Seanca dyditore është shtyrë disa herë, pasi 78-vjeçari, ish-gjeneral, ka pasur probleme shëndetësore dhe […]

Bota

OKB-ja ndërpret bisedimet për Sirinë

Zbulimi i tre rasteve të COVID-19 në mesin e pjesëmarrësve në diskutimet mbi kushtetutën siriane, e detyroi OKB-në që të ndërpresë takimin, njoftoi sot kjo e fundit, vetëm disa orë pas hapjes së takimit. “Pas një takimi të parë konstruktiv, seanca e tretë e Komisionit Kushtetues është pezulluar aktualisht”, njoftoi zyra e të Dërguarit Special […]

Vendi

Lëndët e “të paprekshmit” Mijallkov, pa epilog gjyqësor, kush po e mbron?

Ish-kreu i DSK-së në kohën e Nikolla Gruevski, Sasho Mijalkov, nesër kthehet në sallën e gjyqit. Në Gjykatën Penale duhet të vazhdojë gjykimi për përgjimet masive dhe shkatërrimin e pajisjeve për ndjekjen e komunikimeve. Rastet “Target- Fortesa” më shumë se dy vite kanë ngecur në gjykatë, ndërsa të akuzuar janë ish drejtues të Ministrisë së […]

Opinione

Kim Mehmeti: Mos u bëni merak- BDI’ja as mundet as guxon t’i dëmtojë interesat e partive maqedonase!

Nga Kim Mehmeti Mediat vazhdojnë të raportojnë për kinse revoltën brenda partiake, të nxitur nga propozimi i kryetarit të BDI’së për postet ministrore. Madje flitet për ndërhyrjen vëllazërore të politikanëve, intelektualëve dhe afaristëve me ndikim nga Kosova e Shqipëria, për ta tejkaluar këtë situatë! Nuk e kuptoj nga i gjithë ky shqetësim kur dihet se […]

Vendi

Katër viktima dhe 78 raste të reja me Covid-19, shërohen 40 pacientë

Ministria e Shëndetësisë raportoi të hënën për 4 pacientë të vdekur dhe 78 të infektuar me koronavirusin e ri brenda 24 orëve. Rastet e reja të të infektuarve dalin pas testimit të 860 mostrave. Më shumë raste të reja janë regjistruar në Shkup-28, Kumanovë-5, Dibër-4, Prilep-8, Tetovë-4, Manastir-1, Ohër-1, Kavadar-2, Gostivar-8, Radovish-1, Koçani-2, Probishtip-1, Makedonski […]

Kronika Rajoni

Tiranë, 18-vjeçarja hidhet nga kati i tretë i pallatit

Një ngjarje e rëndë është regjistruar këtë mesditë në Tiranë, në rrugën “Metush Luli”. Sikurse njofton policia, një 18-vjeçare është hedhur nga kati i tretë i pallati ku banon, duke tentuar t’i japë fund jetës. E reja është dërguar menjëherë në spital, dhe ndodhet nën kujdesin e mjekëve. Sakaq, grupi hetimor dhe shërbimet e Policisë […]

Kuriozitete

Mësimet e Jetës që Duhet të Marrim Para se të Mbushim 35 Vjeç

Ne kemi jetuar jetë të tilla të ngjeshura, saqë rrallë ndalemi të nuhatim trëndafilat gjatë rrugës. Ndërsa mbushim 30 vjeç, pjesën tjetër të jetës e kalojmë duke përmbushur përgjegjësitë dhe kujdesemi pak për udhëtimin tonë. Një kujdes i tillë fillon me pranimin e vetvetes, për të ushqyer përvojat tona dhe duke marrë mësimet e jetës […]