Bota

19 vjet nga sulmet terroriste në ShBA

Shtetet e Bashkuara, por edhe mbarë bota përkujtojnë sot 19-vjetorin e sulmeve të përgjakshme të 11 shtatorit 2001. Sulmi ndaj Kullave Binjake ishte kryer me 11 shtator 2001 nga një grup prej 19 vetash rrëmbyes radikalë, 15 prej të cilëve ishin nga Arabia Saudite, dy nga Emiratet e Bashkuara Arabe, një nga Egjipti dhe një […]

Vendi

Dy protesta në Shkup kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike

Dy marshe protestuese kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike janë paralajmëruar për pasdite në Shkup. Sekretari i përgjithshëm i VMRO-DPMNE-së Igor Janushev dje në konferencë për shtyp paralajmëroi protestë të re për pasdite kundër shtrenjtimit të rrymës. Siç tha ai, protesta do të fillojë në ora 14:00 para Komisionit rregullator për energjetikë dhe një orë me […]

Vendi

Moti me diell, temperatura deri 35 gradë

Moti do të jetë kryesisht me diell dhe me erë të dobët deri mesatare nga drejtimi verilindor. Temperatura e mëngjesit do të lëvizë prej 10 deri 18 gradë, ndërsa e ditës prej 28 deri 35 gradë. Në Shkup, moti do të jetë me diell, me erë të dobët deri mesatare nga drejtimi verior. Temperatura e […]

Teknologji

Facebook dhe Instagram më afër bashkimit, një opsion i ri po testohet

Një hap tjetër është ndërmarrë për bashkimin e Facebook dhe Instagram. Përdoruesit e rrjetit social Instagram kanë qenë në gjendje të ndajnë përmbajtjen e tyre në llogarinë e tyre në Facebook për disa kohë. Asnjë hap tjetër nuk është ndërmarrë për bashkimin e dy platformave. Disa përdorues kanë vërejtur se, duke shfletuar në Facebook, ata […]

Showbiz

Ish moderatorja shqiptare flet për herë të parë: Kanë abuzuar, jam penduar…

Nevina Shtylla është përfolur gjatë për jetën e saj private dhe pse ajo është munduar që ta mbajë shumë larg vëmendjes së mediave. Ish-moderatorja e “Procesi Sportiv” e njohur raportohet se ka qenë në një lidhje disavjeçare me juristin Arbër Myftari. Megjithatë marrëdhënia e tyre mori fund, gjë që vetë Nevina Shtylla e konfirmoi 4 […]

Kronika Rajoni

Vdiq sot nga COVID-19, historia e të burgosurit nga Ballshi që ndante qelinë me të birin

I burgosuri që humbi jetën nga COVID-19 në Sanatorium sot është 74-vjeçari Çaush Banaj, nga Ballshi. Ai qendronte në qeli në burgun e Drenovës bashkë me të birin Enkelejdin, që po ashtu është infektuar nga koronavirusi. Por, cila është është historia e të ndjerit? Çaush Banaj ishte banor i qytetit të Ballshit në rrethin e Mallakastrës në vitin 1997. Në afërsi të […]

Rajoni

Shqipëria dhe Bosnja me numrin më të madh të vdekjeve nga ndotja

Agjencia Evropiane për Ambientin, ka publikuar së fundmi një raport sipas të cilit, banorët e vendeve të Europës lindore, kanë më shumë mundësi të humbasin jetën nga ndotja sesa ata që jetojnë në pjesën perëndimore të kontinentit. Sipas studimit të publikuar një ditë më parë, 27% e vdekjeve në Bosnjë Hercegovinë kanë ardhur si pasojë […]