Vendi

Vrasja në Strumicë, arrestohen dy të mitur

Policët e SPB Strumicë e zbardhën vrasjen e 67-vjeçares D.M në Strumicë dhe për këtë rast ka privuar nga liria dy të mitur. Sipas njoftimit, më 19 shkurt, pas marrjes së informacioneve se në një shtëpi në Strumicë janë kryer vepra penale të përdhunimit dhe grabitjes, ka kontrolluar shtëpinë dhe ka gjetur të vdekur 67-vjeçaren […]

Vendi

Prodhimi dhe eksporti i verës i siguron ekonomisë së Maqedonisë së Veriut miliona euro të ardhura

Duke filluar nga fundi i viteve 1990, industria e verës në Maqedoninë e Veriut hyri në një dekadë të zhvillimeve intensive në rritjen e rrushit dhe prodhimin e verës. Sot vendi është një ndër eksportuesit më të mëdhenj të verës në rajon por edhe më gjerë. Në Maqedoninë e Veriut ka 3 rajone të ndryshme […]

Bota

Merkel: Mutacionet e virusit mund të shembin rezultatet e arritura deri tani

Ne e dimë se rreziku i mutacioneve mund të asgjësojë sukseset tona dhe të provokojë përsëri një rritje eksponenciale të rasteve me koronavirus, deklaroi kancelarja gjermane, Angela Merkel duke folur në Bundestag për të justifikuar vendimet e marra dje në samitin e landeve, që vendosi bllokimin deri më 7 mars. Merkel shpjegoi se qëllimi aktual […]

Rajoni

Haradinaj: Jam mirënjohës dhe i nderuar për gjithë këtë mbështetje nga qytetarët

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, njëherësh kandidat për president u shpreh mirënjohës dhe i nderuar për siç thotë mbështetjen nga qytetarët. Haradinaj në një postim në rrjetin social Facebook shkruan se midis qytetarëve ka të tillë që nuk e njohin vetëm si politikan, por edhe nga një anë shumë personale. “Jam […]

Rajoni

Zgjedhjet parlamentare, Kurti thotë se ka pranuar letër mbështetëse nga 77 akademikë botërorë

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, njëherësh kandidat për kryeministër, Albin Kurti, ka thënë se ka pranuar letër mbështetëse nga 77 akademikë botërorë për zgjedhjet e 14 shkurtit. Akademikët në letrën drejtuar Kurtit kanë pohuar se mbështesin Lëvizjen Vetëvendosje në zgjedhjet e parakohshme parlamentare, transmeton Telegrafi. “Prandaj, ne si nënshkrues shprehim mbështetjen tonë për Lëvizjen VETËVENDOSJE! dhe […]

Vendi

Nënshkruhet marrëveshja për furnizim me vaksina kineze kundër Covid-19

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe ka nënshkruar marrëveshjen për furnizim me vaksina kundër Covid-19 me kompaninë kineze “Sinofarm”. Sipas marrëveshjes rreth 200 mijë doza të vaksinave do të arrijnë në vendin tonë gjatë muajit shkurt, ndërsa data e saktë do të bëhet e ditur ditëve në vijim. “Vaksina e kompanisë “Sinofarm” ruhet dhe shpërndahet në […]

Rajoni

Vuçiq udhëtoi në Paris, Kosova njëra nga temat kryesore me Macron

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është nisur sot për një vizitë pune në Francë, ku nesër do të takohet me Presidentin e Francës, Emmanuel Macron, në Paris. Vuçiq ka thënë se në takim me presidentin francez e presin tema të rëndësishme përfshirë këtu çështjen e Kosovës, transmeton Telegrafi. “Rrugës për në Paris. Na presin biseda […]