Rajoni

Shqipëri, 131 raste me COVID-19 dhe 3 viktima

131 raste dhe 3 viktima janë shënuar nga covid-19 në 24 orët e fundit në Shqipëri. Shpërndarja gjeografike e të konfirmuarve pozitivë në 24 orëve të fundit është si vijon: 68 të prekur në Tiranë,8 raste në Lushnje,6 raste në Shkodër dhe Gjirokastër,5 raste në Has,4 raste në Krujë dhe Dibër,3 raste në Durrës, Korçë, […]

Vendi

“Target-Fortesa”, dëshmi për përgjimet masive

Gazetarë, dëshmitarë në rastin “Target – Fortesa”. Treguan se si kanë dyshuar se policia sekrete po i përgjonte në mënyrë ilegale. Lidhur me atë se janë shënjestër e DSK-së, ata zyrtarisht mësuan kur LSDM-ja ua shpërndau dosjet me bisedat e tyre personale dhe profesionale të transkriptuara. Shumica e gazetarëve paralajmëruan se do ta padisnin shtetin […]

Vendi

186 raste të reja me Kovid-19, 7 viktima dhe 85 të shëruar

Gjatë 24 orëve të fundit Ministria e Shëndetësisë nga 1674 teste të kryera ka regjistruar 186 raste të reja të të infektuarve me Kovid-19. Shkup-56, Kumanovë-16, Shtip-8, Prilep-7, Tetovë-10, Strugë-6, Strumicë-12, Kriva Pallankë-3, Radovish-2, Koçanë-17, Probishtip-1, Makedonski Brod-1, Valandovë-1, Dellçevë-1, Sveti Nikollë-2, Kërçovë-3, Resnje-1. Sot Instituti për Shëndet Publik ka regjistruar 85 pacientë të shëruar […]

Politike Rajoni

Bullgaria kushtëzon bisedimet për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në BE

Bullgaria po kërkon mbështetje nga Bashkimi Evropian, që në kuadër të kornizës negociuese mes Maqedonisë së Veriut dhe BE-së, të futet edhe Marrëveshja për fqinjësi të mirë, që dy shtetet e nënshkruan në vitin 2017. “Marrëveshja bilaterale mes Shkupit dhe Sofjes për fqinjësi të mirë duhet të jetë pjesë e kornizës negocuese për anëtarësimin e […]

Politike Rajoni

Protesta e naftëtarëve të Ballshit, Hajdari: S’ka kush t’i mbrojë, qeveria dhe opozita heshtin

Pas rikthimit nga pushimet, ditën e sotme po zhvillohet seanca e dytë parlamentare. Teksa mori fjalën në Kuvend, Rudina Hajdari u ndal te protesta e naftëtarëve të Ballshit, duke u shprehur se është një turp për politikën shqiptare që hesht, ndërkohë që ata punëtorë po kërkojnë pagat për të mbajtur familjet e tyre. “Dua të […]

Bota

Pamje në SHBA ku tymi e ktheu qiellin në ngjyrë portokalli dhe të kuqe (FOTO+VIDEO)

Zjarret shkatërruese të shkurreve dhe pyjeve në bregun perëndimor të SHBA kanë vazhduar të përhapen. Flakët e mëdha kanë vazhduar të përhapen në rajone të shumta të shteteve të Kalifornisë, Oregon dhe Uashington të mërkurën. Zonat e prekura varionin nga zonat në veri të Uashingtonit në kufirin me Kanadanë, deri në jugun ekstrem të Kalifornisë […]