Lajme Vendi

Ja çmimet e reja të derivateve në RMV

Komisioni Rregullator për Energjetikë vendosi që çmimi me pakicë i benzinës të shtrenjtohet për gjysmë denari, derisa dizeli edhe më tej do të vazhdoj të shitet me çmim të njëjtë. Kështu nga mesnata EURO-SUPER BS 95 do të shitet 48.5 denarë për litër, EURO-SUPER BS 98 do të shitet 50.50 denarë për litër ndërsa dizeli […]

Lajme

Bujar Qamili nxjerr në dritare të gjithë qytetarët, koncert falas në qendër të Shkodrës

Mjeshtri i muzikës popullore, Bujar Qamili i ka bërë një dhuratë qytetarëve të Shkodrës, ka “ngrohur” me zërin e tij të gjithë shpirtrat e qytetarëve, që këtë koncert të tij e kanë parë nga dritaret dhe ballkonet e pallateve. Në qendër të qytetit u vendos një skenë provizore, ku ka kënduar këngët e bukura shkodrane, […]

Lajme Rajoni

Sllovakia do të rishikojë çështjen e njohjes së Kosovës vetëm pas marrëveshjes Kosovë-Serbi

Shefi i Zyrës Ndërlidhëse të Sllovakisë në Kosovë, Rastislav Kostilnik në një intervistë për KosovaPress ka thënë se Sllovakia asnjëherë nuk ka pasur një qëndrim armiqësor ndaj Kosovës por duhet të shohë një marrëveshje të dakorduar në mes Prishtinës dhe Beogradit, në mënyrë që të rishqyrtojë pozicionin e saj. Kostilnik tregon se a ia ka […]

Koronavirus Lajme Vendi

Gjendja në Dibër dhe Qendër Zhupa është stabile

Gjendja e Sigurisë në Dibër dhe Qendër Zupa ku është shpallur gjendje krize është stabile. Pjesëtaret e MPB-së rregullisht kryejnë patrullime në qytetet dhe periferi të qytetit, në pajtim me masat e parapara në planin operativ të MPB-së. “Nuk janë regjistruar grumbullime të qytetarëve në vendet publike, nuk ka shkelje të rendit dhe qetësisë dhe […]

Koronavirus Shëndetësi

OBSH-ja shqyrton rastet e pacientëve që u është “riaktivizuar” virusi

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha të shtunën se po shqyrton raportet e disa pacientëve me COVID-19, të cilët në testin e dytë dolën pozitivë edhe pse më parë kishin dalë si negativë. Zyrtarët e Koresë së Jugut raportuan se 91 pacientë për të cilët ishte menduar se janë shëruar nga koronavirusi i ri, kishin […]

Lajme Vendi

176 milionë euro nga FMN-ja, me normë interesi prej 1,05 për qind dhe pesë vite afat pagese

Mbështetja financiare prej 176 milionë eurove që e miratoi sot për vendin tonë Fondi monetar ndërkombëtar (FMN), është me normë interesi prej 1,05 për qind dhe me afat pagese prej pesë viteve dhe grejs periudhë prej tre vite e tre muaj. Mjetet e miratuara duhet të ndihmojnë për zbutjen e efekteve negative nga kriza shëndetësore […]